ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 14ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΣ – ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΣ (14η αγωνιστική)

0-3

Kυριακή 12 και κάτι, τα κοράκια αρχίζουν σιγά σιγά να προσγειώνονται στη σκαλωσιά-κερκίδα του ΠΕΑΚΙ και αρχίζουν το ζέσταμα με τσίπουρα και χαμηλόφωνα (ακόμη) συνθήματα. Ταυτόχρονα απολαμβάνουν το ζέσταμα της ομάδας, με φόντο την βροχή να πλησιάζει από την απέναντι πλευρά της λίμνης.12 και μισή, και αφού το σμήνος έχει πλήρως σχηματισθεί, ακούγεται το εναρκτήριο σφύριγμα του ρεφ (που δεν τον θέλουμε , ούτε αυτόν ουτε τους επόπτες του).

Ο αγώνας ξεκινάει με μουδιασμένους τους παίχτες και τον Απείθαρχο να ψάχνει ευκαιρίες για να εισβάλει στην αντίπαλη άμυνα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε κάνουν το ιδιο και οι από την Περίβλεπτο. Λίγο πάνω-κάτω η μπάλα, δε θέλει και πολύ, το δεκάρι της Περίβλεπτου βγαίνει τετ α τετ με τον Μπορέλι και με δεξιοτεχνία στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 0-1.

Αγωνιστικό και κερκίδα αμφότεροι, όντας συνηθισμένοι, δε πτοούνται και συνεχίζουν την προσπάθεια. Οι λαλιές δυναμώνουν από τον κόσμο και τα παιχτρόνια μας δινουν μάχη για να βρουν την κατάλληλη ευκαιρια για γκολ. Όμως, Απειθαρχος εισαι, λιγα λεπτά αργότερα ύστερα από λάθος διώξιμο της άμυνας η μπάλα καρφώνεται στα δίχτυα μας και συνεχίζουμε ακάθεκτοι την παράδοση μας στα αυτογκόλ.

Αλλα επειδή και πάλι Απείθαρχος είσαι και γουστάρουμε να τσαλακωνόμαστε, δε ξενερώνουμε ποτέ. Συνθήματα και αού απ’την κερκίδα συνεχίζουν να κλιμακώνονται αφου όσα και να φάμε «γαμίεται το αποτέλεσμα». Καθ’αυτό το τρόπο και χωρίς να έχουμε απειληθεί ή πιεστεί ιδιαίτερα στον αγωνιστικό χωρο λήγει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 0-2 εις βαρος μας και οι ομάδες μπαίνουν στα αποδυτήρια.

Το 2ο ημίχρονο μας βρίσκει υπό βροντές και καταιγίδες μιάς και η βροχή που λέγαμε αριβάρισε. Πράγμα που για τα δικά μας δεδομένα σημαίνει περισσότερη φωνή και περισσότερη καύλα εντος και εκτός γηπέδου. Ανεπηρέαστοι στο έργο μας, το τύμπανο χτυπάει πιο δυνατά και σκορπάει νερά στους γύρω του. Το παιχνίδι δεν μας ακολουθά και επιτρέπει στη Περίβλεπτο να σκοράρει για 3η φορά στο ματς. Αυτές όμως είναι οι στιγμές μας. Σε τέτοιες καταστάσεις κι’αν εχουμε απαντηση.