ΟΕ στο βόλλευ θα σε βλέπουμε για να ξεσκίζεις τα φιλέ

Σάββατο 12  Νοέμβρη, και μετά από παρτάρα (για να μην ξεχνάμε και τις παλιές μας συνήθειες) σύσσωμη η ομάδα προσπαθεί να συνέλθει για να ανταπεξέλθει στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις. Δεν είναι όμως ένα απλό Σάββατο μετά από ένα καφενείο ή πάρτυ. Είναι το ντεμπούτο μας ως ομάδα volley για τη φετινή αγωνιστική χρονιά. Η μέρα λοιπόν ξεκινάει με ματσάκι ποδοσφαίρου στη Βουνοπλαγιά.

Για εσάς που δεν τα καταφέρατε μέχρι το γήπεδο του Αλμυρού

Πάμε τώρα στα του volley. Για να μπούμε όλες και όλοι στο κλίμα, την περσινή χρονιά η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει μια νίκη στο πρωτάθλημα (η νίκη στα χαρτιά δεν μετράει). Στο σημείο αυτό, νιώθω επίσης την ανάγκη να δηλώσω ότι ΣΕΤ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΡΕΙ, για να σταματήσει και αυτό το αστείο που κυκλοφορεί εκεί έξω.

Ναι, και για σένα  το λέω…

Περί 9η μεσημβρινή λοιπόν η ομάδα volley κάνει την πρώτη της επίσημη εμφάνιση στο παρκέ της Λιμνοπούλας φανερά ανανεωμένη. Σιγά σιγά αρχίζει να μαζεύεται και η κερκιδάρα μας, που στο πρωινό ματς ίσως και να την χαρακτήριζες…απούσα. Πανιά, τύμπανο, μπύρες και κάπως έτσι αρχίζει το ζέσταμα για όλη την ομάδα.

Έχω ήδη καθυστερήσει με αυτή την ανασκόπηση αρκετά και δε θα σας κρατήσω άλλο σε αγωνία.

Για πρώτη φορά η αποστολή μας απαρτίζεται από 12 παίκτριες! Χαλάλι τα δισεκατομμύρια που έριξε ο πρόεδρος στις μεταγραφές. Όσο για το σύστημα, το γνωστό και στις πέτρες 4-2.

Το παιχνίδι ξεκινάει με την ομάδα του ΑΓΣΙ στο σερβις και εμάς στην υποδοχή.  Πρώτος πόντος στο παιχνίδι για τον Απείθαρχο. Τα σταθερά και δυνατά σερβις, οι καλές υποδοχές και πάσες οδήγησαν σε καλά τελειώματα που έφεραν το κοράκι μπροστά στο σκορ, εξασφαλίζοντας το αποτέλεσμα. Σωστά  διάβασες, το πήραμε το πρώτο σετ 25 – 22 .

Η ομάδα του ΑΓΣΙ μπαίνει πιο αποφασισμένη στο 2ο σετ, ενώ εμείς προσπαθούμε να διαχειριστούμε αυτό που είχε συμβεί. Η έλλειψη ψυχραιμίας απ’ την μεριά μας έφερε λάθη με αποτέλεσμα να χάσουμε 25-17. Déjà vu

3ο σετ και η Απειθαρχάρα μπαίνει στο παρκέ έτοιμη για όλα. Λάθη όμως στα σερβις και στις υποδοχές έδωσαν στον ΑΓΣΙ το προβάδισμα, που το κράτησε μέχρι το τελικό 25-15.

2-1 το σκορ αυτή τη στιγμή υπέρ του ΑΓΣΙ.

Δεν πτοούμαστε. Στο 4ο σετ μπαίνουμε δυναμικά, διορθώνοντας με την βοήθεια του πάγκου τα λάθη των δύο προηγούμενων σετ. Δεν χάνονται σερβις, ούτε πάσες και οι μεταγραφές του καλοκαιριού δείχνουν τι πάει να πει καρφί. Η ψυχολογία μας στα ύψη και αυτό το σετ δικό μας. Τελικό σκορ 25-21.

Το σκορ 2-2 στα σετ και αυτό σημαίνει τάι-μπρέικ και παλιό μας απωθημένο !!

Όπως κάθε φορά όμως δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε την ψυχολογία μας. Η νίκη ήταν εφικτή και αυτό μας δημιούργησε άγχος, και το άγχος έφερε πανικό, και ο πανικός έφερε λάθη… και τα λάθη…

Το 5ο σετ λήγει 7- 15

Τελικό σκορ ΑΓΣΙ- Α.Σ. ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΣ 3-2 σε ένα πολύ καλό παιχνίδι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Υ.Γ.  Παρά τις  2 απουσίες, η ομάδα volley του κόρακα ανταποκρίθηκε όσο καλύτερα μπορούσε σε αυτόν τον πρώτο αγώνα, φανερά βελτιωμένη σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά. Φέτος θα ταράξουμε όλες μαζί τα παρκέ!

Επόμενοι αγώνες : Σάββατο 19/11/16