ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

Μεσημέρι Κυριακής 6/10 και κατα τη 1 η ώρα τα πρώτα απείθαρχα κοράκια έχουν αρχίσει να μαζεύονται σιγά σιγά στις ‘’υπερσύγχρονες αθλητικές εγκαταστάσεις της ΕΠΣ Ιωαννίνων’’. Ένα γήπεδο κόσμημα για το ερασιτεχνικό, και όχι μόνο ποδόσφαιρο.Η ώρα έχει φτάσει αισίως  1:30 και οι τελευταίοι ‘’αθλητές’’ καταφθάνουν με μαύρους κύκλους στα μάτια μιας και η »βαθμολογική κατάταξη της ομάδας» δεν τους αφήνει να κοιμούνται τα βράδια του Σαββάτου.Μπαίνοντας στα αποδητήρια η ομάδα είναι αποφασισμένη πως θα σπάσει (επιτέλους) την κατάρα που την θέλει να δέχεται γκολ σε κάθε αγώνα.Οι παίχτες αλλάζουν, οι οδηγίες δίνονται και το ζέσταμα περνάει  πιο γρήγορα και από αντεπίθεση της ομάδας.Σφύριγμα του διαιτητή και το Απείθαρχος-ΑΠΟΕΛ ξεκινά.

Η ομάδα παραδόξως μπαίνει δυνατά,με όρεξη για τρέξιμο κάνοντας αυτό που ξέρει καλύτερα. Να παίζει την μπάλα χαμηλά.Τριγωνάκια και καλές συνεργασίες οδηγούν στις πρώτες φάσεις του αγώνα χωρίς όμως καμία ομάδα να πετύχει το πολυπόθητο γκολ που θα προσδιορίσει την αρχή για την εξέλιξη του παιχνιδιού.Έτσι μέχρι το 20’ το μόνο που έχει σημειωθεί στο μπλοκάκι του διαιτητή είναι 3 κίτρινες κάρτες . Δέκα λεπτά μετά και ενώ όλα έδειχναν πως  ίσως η ομάδα να μην δεχθεί γκολ σήμερα, ξαφνικά, από το πουθενά, η μπάλα τηλεμεταφέρεται στην περιοχή μας και παρά την απόκρουση του ντοπαρισμένου Μπο,το ριμπαουντ πήγε σε αντίπαλο και  το σκορ γίνεται 0-1.Λίγο αργότερα,στο 39’, και ενώ ακόμα η ομάδα προσπαθεί να συνειδητοποιήσει  τι έφταιξε πάλι, μετά απο υποδειγματική αντεπίθεση των παιχτών του ΑΠΟΕΛ τα παστέλια γίνονται δύο.Απογοήτευση και ένα τεταρτάκι διάλειμμα(ημίχρονο) για ανασύνταξη.

Ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου,χωρίς αλλαγές στην σύνθεση,και οι παίχτες μας έχουν μπεί αποφασισμένοι να γυρίσουν το παιχνίδι. Τα πρώτα 15 λεπτά κυλούν όμως χωρίς αποτέλεσμα και κάπου εκεί γίνεται η πρώτη αλλαγή για να φρεσκαριστεί το κέντρο μας,ήτοι Κοτσοκούναβος στην θέση του Λόγο. Ύστερα η κερκίδα εκτελεί την ιδιότητα του 12ου παίχτη και να πέρνει τα παιχνίδια σε τέτοιες περιστάσεις, η ομάδα αποκτά την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται, το σύστημα αλλάζει απο 4-2-3-1 σε 3-5-2 και φουλ επίθεση να πάρουμε το ματσάκι.Ο χρόνος κυλάει, κάνουμε τη δεύτερη αλλαγή για περισσότερες ανάσες.Βγαίνει ο Μηδέν,μπαίνει ο φουριόζος Sbouts και παίρνει τα πρώτα του αγωνιστικά λεπτά με την φανέλα της ομάδας κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση.Εφτά λεπτά αργότερα,στο 77’, η πίεση αποδίδει καρπούς και το 1-2 γίνεται με σκόρερ το θεσσαλικό άτι.

Εδώ είμαστε λέμε. Συνεχίζουμε να τους κρατάμε στο μισό γήπεδο ενώ παράλληλα ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί με μεγάλες μπαλιές στην πλάτη να ανταποδώσει,μιας και όλη ο ομάδα βρίσκεται ψηλά.Αφού πλέον το έχουμε πιστέψει,σε μια επίθεση μας από τα αριστερά, ο Κουν βρίσκεται σε θέση βολής ,οπλίζει, σουτάρει αλλά η μπάλα δεν ήθελε να μας κάνει το χατίρι και βρίσκει την συμβολή των δοκών.Τέλος στις καθυστερήσεις του αγώνα άλλη μια μεγάλη ευκαιρία χάνεται μιας και το θεσσαλικό άτι δε μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε τετ α τετ υπο πίεση.Να σημειωθεί πως απειλήσαμε με πολλές στημένες φάσεις και στην τελευταια από αυτές έκανε επέλαση απο την άλλη μεριά του γηπέδου ο Μπο.7 στα 7 λοιπόν και το τρένο έχει βάλει πλώρη για το γ’ τοπικό.

Υ.Γ1:Για τον Απείθαρχο έπαιξαν:Μπο, Μηδέν (Sbouts), Λέβας, Καναγάρο, Πετρετζίκης(πρωτο ματς για τον νεοφώτιστο φυσικό δείχνοντας θετικά στοιχεία επίσης), Τόκυο (Τορ Μπίλης), Λόγο (Τσοκ), Κωτσόβολος, Kun, Τζο, Αρτέμης

Υ.Γ2: Ευτυχώς έχουμε και την ομάδα βόλευ η οποία την Κυριακή έκανε την πρώτη νίκη της σεζόν σε τουρνούα που διοργανώθηκε στον Βόλο από την Liberta.

Υ.Γ3:Πρώτη αγωνιστική για την γυναικεία ομάδα βόλευ του Απείθαρχου το Σαββατο 12/11 στις 21:00 στο γήπεδο της Λιμνοπούλας(ΕΑΝΚΙ) με αντιπαλο την ομάδα του ΑΓΣΙ.Be everyone there.Όσο για το ποδόσφαιρο επόμενη αγωστική με τον Π.Α.Σ Αλμυρό στο γήπεδο της Βουνοπλαγιάς την ίδια ημέρα λίγο νωρίτερα στις 15:00.