Πόση μπάλα αντέχεις!?

Η ανασκόπηση που ακολουθεί, δεν θα είναι μικρή. Αλλά ούτε εσκεμμένα μεγάλη. Προέκυψε έτσι από το πιστόλι που έσκασε ο άνθρωπος που για να του βγάλουμε την φανέλα του Απείθαρχου στο τέλος της χρονιάς, θα χρειαστεί ο Γιατρός και το ακονισμένο νυστέρι του… Στρίψε καφέ,φτιάξε τσιγάρο, έχεις να διαβάσεις για δύο ματς, Τετάρτη – Κυριακή, το πρωτάθλημα φέτος είναι τεράστιο… Έκατσες? Βαθιά ανάσα, εκπνοή, τσ(ι)αφ το τσακμάκι να ανάψει το τσιγάρο και πάμε!

Εισαγωγή: Η εβδομάδα 3/04 – 10/04 είχε πάρα πολύ μπάλα. Η διοργανώτρια τρέχοντας να τελειώσει το πρωτάθλημα βάζει εμβόλιμα ματς Τετάρτη κι έτσι ο Απείθαρχος καλείται να αντιμετωπίσει κατά σειρά: τον Αετό Νήσου (4ος) εκτός την Κυριακή 3/04, τον Αγροτικό Αστέρα Άνω Καλαμά (3ος) εντός την Τετάρτη 6/04 και την Αναγέννηση Κεφαλόβρυσου (5η) εκτός την Κυριακή 10/04.Η βαθμολογία διαμορφώθηκε έτσι χτες, αλλά για να σε βάλω στο κλίμα, όφειλα να στο πω.

DSC_0236.JPG

Σκηνή Πρώτη: Γήπεδο Βελισσαρίου, Τετάρτη 6 Απρίλη, ώρα 17.00, 27η αγωνιστική ημέρα. Αντίπαλος : Αγροτικός Αστέρας Άνω Καλαμα
Σκορ: ε άμα είναι βαριέσαι  να διαβάσεις μπες στο site της επσηπ

12970101_10208937815903079_1236896439_o

Ο ηλιάτορας λούζει με ακτινοβολία το νταμάρι του Βελισσαρίου, φέρνοντας θύμισες από το αλησμόνητο 3ο A.F.F του περασμένου καλοκαιριού. Οι παίκτες του Απείθαρχου με γυαλί ηλίου, φρέντο εσπρέσο, σανδάλια και βερμούδες καταφτάνουν στο γήπεδο αρκετά εύθυμοι. Οι υπόλοιποι, φίλαθλοι, οπαδοί, συγγενείς, φίλοι, διαιτητές και αντίπαλοι έρχονται σε δόσεις. Ε ναι, τι περίμενες Τετάρτη απόγευμα, με ντάλα ήλιο…

Ντύνεται η ενδεκάδα: ΑυτόςΠουΞέρει (και αρχηγός), δεξιά ο Φάνιο Καναγάρο, κέντρο άμυνας ΤοΜατωμένοΓόνα και ο κύριος 1820′ συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά, αριστερά Johnny the Apache. Το κουστούμι του Σπα φορούσε ο Μαουρίτσιο, το ’10’ ο Κάστορας, δεξί εξτρέμ La Cucaracha Toxica, κρυφός επιθετικός ο πολυτάλαντος πάνκης του βόλου, αριστερό εξτρέμ ο Πάρης ο Δυνατός και σέντερ φορ ο Edwin van der Tsili.Τα παιδιά σκάνε στο ζέσταμα και λίγο πιο μετά ο ρεφ από το Πριγκιπάτο των Ιωαννίνων σφυράει για να μαζευτούμε.

12986371_10208937815543070_637204958_o

Την ομάδα κατά την είσοδο της συνοδεύει ο ντράμερ των Σκοτοδίνη. Τα ατίθασα κοράκια, μπαίνουν παραδόξως σβάρνα και κάνουν αισθητή την παρουσία τους από το 1ο λεπτό πιέζοντας ψηλά και δημιουργώντας φάσεις(!). Όμως στο 11′ οι αντίπαλοι καταφέρνουν να βγουν στην αντεπίθεση και γράφουν το 0-1  στην πρώτη τους καλή ευκαιρία. Δέκα λεπτά αργότερα το Γόνα και ο Φάνιο δεν τα βρίσκουν μες την περιοχή, μπερδεύονται και κάνουν πέναλτι. 0-2. Ε από το 20′ και μετά ο λαβωμένος Κόρακας ξυπνάει και παλεύει να επανέλθει. Να τα σουτ, να και 2 κεφαλιές, τίποτα. Την λύση θα δώσει το Πολυβόλο Λέξεων a.k.a Cuca! Σε μια επιτυχημένη συνεργασία από δεξιά με τον Πετρουήλ, κάνει το overlap, προλαβαίνει την μπάλα  πριν αυτή βγει άουτ, κόβει μέσα στην περιοχή και κόβεται αντικανονικά πριν πασάρει στον Κάστορα, πέναλτυ!!  Ναι φίλες και φίλοι! Ο Κούκα πρόσφερε μια στιγμή μαγείας, σώζοντας την χαμένη ποδοσφαιρική υπόληψη των Βλαχαίων. Και εκεί που όλοι είναι σίγουροι, την τελευταία λέξη εκτός από τον αντίπαλο τερματοφύλακα την λέει ο Γκαντεμοχακούνα από τον πάγκο και χαλάει τα τσάκρα του Τζιβάτου. Έτσι γίνεται το κακό. Ο Τζό σουτάρει, ο τέρμας βουτάει σωστά, στο ριμπάούντ πάλι ο Κάστορας, αίλουρος ο άλλος σηκώνεται και αποκρούει πάλι!! Λήξη ημιχρόνου, 0-2.

DSC_0229

Τα κοράκια δεν κρατιούνται στα αποδυτήρια! Παίζουν πάρα πολύ καλά μετά από καιρό και δεν γίνεται να χάσουμε, γιατί ο Α.Α.Α.Κ παίζει σύστημα μία πάσα, δεύτερη πάσα, γκούπ γέμισμα και μ’αυτά και μ’αυτά είναι 3οι, anyway, την καμπούρα μας. «Θέλω να δω πόσο θέλετε το ματς, ένα-τρία-ένα-δύο-ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΣ!!!!!» και οι σωβάδες πέφτουν!!!

12986787_10208937815063058_35531039_o

Βοηθάει και η κερκίδα, που βλέπει μάτια να γυαλίζουν και στο δεύτερο ημίχρονο έχει κατηφόρα με το που μπαίνουμε να παίξουμε. Χάνονται ευκαιρίες, ο Κάστορας σημαδεύει δοκάρι στο φάουλ που χτυπάει, ο Γκαντεμοχακούνα έχει μπει και αυτός να βοηθήσει και φτάνουμε στο 71′ που ο Κάστορα ς λυτρώνεται. Σουτ έξω από την περιοχή, ΓΚΟΟΟΛ!! Η κερκίδα εξαγριώνεται, η ομάδα επιτίθεται κατά κύματα…Ο Πάρης ο Δυνατός χάνει με τη σειρά του ευκαιρίες, ο Α.Α.Α.Κ δεν μπορεί στο δεύτερο και στο 81′ έρχεται πάλι ο Κάστορας να μαζέψει βελανίδι, αυτή τη φορά με πλασέ μέσα στην περιοχή. Πανδαιμόνιο…Λίγο πριν το τέλος το Παστέλι (έχει αντικαταστήσει τον Πάκνη) δεν καταφέρνει να το παστελώσει για το 3-2 και δυστυχώς ούτε κάποιος άλλος. Ο Α.Α.Α.Κ μένει με δέκα παίκτες, ο ήλιος ακόμη ζεματάει και η σφυρίχτρα ακούγεται για τελευταία φορά.

12980748_10208937813743025_2126481542_o

Σκορ: 2-2 😉
Συγκομοιδή: +1 βαθμός στο σακούλι, μια πολύ ικανοποιητική εμφάνιση μετά από καιρό

Διάλειμμα: στρίβεις τσιγάρα, πρέπει να αυτοσχεδιάσω και για το υπόλοιπο και χρωστάω και φωτογραφίες…Όπως χρωστάει και ο Βί Νι #3 μια ανασκόπηση

Ακούστηκε το τσ(ι)αφ!

IMG_20160410_153817

Σκηνή Δεύτερη: Γήπεδο Κεφαλόβρυσου, Κυριακή 10 Απρίλη, γενικά από νωρίς γιατί είχαμε 60χλμ δρόμο, 28η αγωνιστική ημέρα
Αντίπαλος: Αναγέννηση Κεφαλόβρυσου
Σκορ: 2-0 χάσαμε, γενικά μην το συζητάς δεν βλεπόμασταν

Το ραντεβού είναι στη μία και μίση είναι Κυριακή σερβιρισμένη με παραδοσιακή γιαννιώτ’κη βρόχα και μουντάδα. Μια ώρα αργότερα τα αμάξια κινούνται με προορισμό το Κεφαλόβρυσο. Εκεί δεν βρέχει, έρχονται κάτι ψιχάλες αραιά και που αλλά έχει έναν περίεργο αέρα που τσακώνεται με το γήπεδο.

Χαζολογάμε με την μπάλα, κρεμάμε πανιά και  περνάει η ώρα, για να μπει η ομάδα σε ρυθμό αγώνα.

Σου λέω ενδεκάδα, να προχωρήσουμε. Θυμάσαι την αμυντική πεντάδα της Τετάρτης? Ε αυτοί και χρέωσε 90′ ακόμη στον Βίνι..Μπροστά τους ο Αντρέας με παρτενερ τον Πίτσαδώροάμακάνειςshare, δεξιά το Παστέλι, με το ’13’ στη θέση ’10’ η Μύτη, αριστερά τον Δρ. Τούρμπο από την Κανδήλα και επιθετικό τον ΄Εντγουιν φαν ντερ Σααρ.

Να και άλλες τρεις φωτογραφίες. Στη μία έχει το κλου όλου ματς.

Καλησπέρα, καλώς τα παιδιά 1-0 στο 11′ καλά να περάσετε 2-0 στο 12′. Αυτό ήταν το ματς. Ο Απείθαρχος δεν κατάφερε να συνέλθει ποτέ, το Κεφαλόβρυσο έδειξε απειλητικό όταν χρειάστηκε. Δημιουργήσαμε κάποιες ευκαιρίες προς το τέλους του ημιχρόνου, δεν φάγαμε 3ο πάλι καλά.

Μια από τα ίδια και στο 2ο ημίχρονο, ένα δοκάρι από τον Δρ. Τούρμπο το πιο σημαντικό για μας. Το πιο σημαντικό όλου του ματς είναι η αλλαγή στο 49′. Ο Μπορέλι έχει χτυπήσει, μπαίνει ο Κάστορας αλλά τέρμα παίζει ο Τσίλι!! Άντε γεια, Απείθαρχος και τα μυαλά στα μπλέντερ!! Το Υπομπρίκιο έλειπε Θεσσαλονίκη. Έτσι γίνεται ο πέμπτος που φοράει γάντια φέτος. Θα καταφέρει να μην δεχτεί γκολ, ούτε από πέναλτι! Το Κεφαλόβρυσο το κέρδισε και ο Έντγουιν υπνώτισε τον αντίπαλο ώστε αυτός με τη σειρά να στείλει την μπάλα δοκάρι και έξω!! Ο φαν ντερ Τσίλι είναι σαν τον μπιγκ Λεμπόφσκι, δεν κάνει άσκοπα πράγματα, όπως το να πέσεις όταν παίζεις τέρμα… Άλλο ένα σεμινάριο εμπειρίας δωρεάν από τον πολυθεσίτη ψηλό, που ξέχασα, είχε προλάβει να παίξει και αμυντικό χαφ.