Μπορούσαμε τη νίκη – δε μας (Χ)άλασε ο βαθμός! (photos)

paidia webΚατάμεστο ήταν για άλλη μια φορά το Βελισσάριο με τουλάχιστον 200 φίλους του Απείθαρχου να δονούν την ατμόσφαιρα με συνθήματα από νωρίς.

Το παιχνίδι αναμενόταν από την αρχή δύσκολο καθώς αντιμετωπίζαμε την πρωτοπόρο του ομίλου, η οποία δεν είχε δεχθεί ακόμα γκολ. Για πρώτη φορά μπήκαμε δυνατά από το πρώτο λεπτό, αφήνοντας πίσω το γνωστό μουδιασμένο πρώτο τέταρτο των προηγούμενων αγώνων. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό, κάτι που έκανε το γιατρό να είναι συνεχώς μέσα στον αγωνιστικό χώρο και το διαιτητή να δίνει λιγότερες κίτρινες από όσες θα μπορούσε. Η Ζίτσα είχε τις πρώτες ευκαιρίες, με καλύτερη ένα κοντινό σουτ το οποίο βγήκε πάνω από την εστία. Προς το τέλος του ημιχρόνου ένα σουτ του Απείθαρχου επιθετικού βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και έδωσε πολλές ελπίδες για τη συνέχεια καθώς οι ομάδες πήγαν προς τα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο δυνατό μοτίβο με την κερκίδα να δίνει ώθηση στην ομάδα, κάτι που έφερε αποτέλεσμα στο 52ο λεπτό όταν μετά από κάθετη μπαλιά και εξαιρετική εκτέλεση στη γωνία του τέρματος προηγηθήκαμε με 1-0. Τα πανηγύρια δυστυχώς δεν κράτησαν πολύ καθώς το άσχημο τεραίν μας πρόδωσε λίγα λεπτά αργότερα και η Ζίτσα ισοφάρισε σε 1-1. Από εκεί και μετά επικράτησαν αρκετά νεύρα, η Ζίτσα πίεσε αρκετά αλλά ανούσια, ο Απέιθαρχος είχε ένα πολύ καλό σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι, αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι απέδρασαν από το Βελισσάριο με το χ.

Την επόμενη εβδομάδα στο γήπεδο της ΕΠΣΗΠ «Στάθης Τσανακτσής», πρώτο εκτός έδρα παιχνίδι με τους Ραφταναίους. Κοντινή εκδρομή και ευκαιρία να δείξουμε ότι όπου και να παίζει ο Απείθαρχος θα είναι εντός έδρας.