«Πέντε λεπτά θέλαμε ακόμα» (photos)

DSC03880

Εχθές Σάββατο 11/10 η ομάδα του Απείθαρχου έδωσε το δεύτερο της επίσημο ματς με την ομάδα του Δαβάκη Ασφάκας , έπειτα απο μια εβδομάδα διακοπής λόγω της δολοφονίας του οπαδού του Εθνικού, Κώστα Κατσούλη . Ο αγώνας διεξήχθη στο καμίνι του Βελισσαρίου , όπου από τις 2 το μεσημέρι έκαναν την εμφάνιση τους οι παίκτες των δύο ομάδων, καθώς και οι πρώτοι οπαδοί. Αξίζει να αναφέρουμε την μεγάλη παρουσία ανθρώπων από την γύρω γειτονιά των Σεισμόπλήκτων , καθώς και πολλών μικρών φίλων της ομάδας ( των πλέον πιστών φιλάθλων μας). Οι παρευρισκόμενοι παρακολούθησαν ένα συναρπαστικό αγώνα με δύο εξ’ ολοκλήρου διαφορετικές εικόνες.

Το εναρκτήριο λάκτισμα βρήκε τους παίκτες του Απείθαρχου αρκετά νωθρούς, γεγονός που αξιοποίησε στο έπακρο η πιο έμπειρη ομάδα του Δαβάκη, η οποία χωρίς να παίξει όμορφο ποδόσφαιρο με μεγάλες μπαλιές εκμεταλλευόμενη τα κενά στην άμυνα του Απείθαρχου προηγήθηκε με 0-3 στο πρώτο εικοσάλεπτο. Λογικά επικράτησε ψυχρολουσία στις τάξεις της ομάδας μας, η οποία προς το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Με τη λήξη του ημιχρόνου στα αποδητήρια του Απείθαρχου η αρχική έντονη απογοήτευση μετατράπηκε σε εγωισμό. Έτσι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα μάτια των παικτών γυάλιζαν, το πάθος ξεχείλιζε και οι ποδοσφαιριστές παρέσυραν και την κερκίδα στον ξέφρενο ρυθμό της αντεπίθεσης. Η μία χαμένη ευκαιρία ακολουθούσε την άλλη, μέχρις ότου η ομάδα μείωσε σε 1-3, ενώ γρήγορα έγινε και το 2-3 .Στις τάξεις του Δαβάκη επικράτησε σύγχυση και όλα έδειχναν ότι ναι το ματσάκι γυρίζει ! Ξαφνικά όμως και ενώ οι παίκτες τα έδιναν όλα, ο διαιτητής έδωσε τέλος στον αγώνα χωρίς να κρατήσει τον απαραίτητο χρόνο καθυστερήσεων.

Με τη λήξη του αγώνα παίκτες και κερκίδα έγιναν ένα, ικανοποιημένοι όλοι για την εξαιρετική προσπάθεια της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο και με την κοινή πεποίθηση ότι » πέντε λεπτά θέλαμε ακόμα» . Παίκτες, οπαδοί και τεχνικό τιμ ανανέωσαν το ραντεβού σε μία εβδομάδα ακριβώς, το Σάββατο 18/10 και πάλι στις 3 το μεσημέρι στο Βελισσάριο για το κρίσιμο μάτς με την ομάδα της Ζίτσας.

Υ.Γ. ΤΗ ΦΕΡΑΜΕ ΤΗ ΚΟΥΠΑ ΑΠ’ ΤΟΝ ΠΥΡΓΟ ΤΟΝ ΛΕΥΚΟ OI OI OI OI OI ….