1 ποστ 3 αγώνες 1 δελτίο 2 φωτό

//

ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΣ-ΠΕΤΣΑΛΙ : 4-2

Στον πάγκο θέλω τσίπουρο

Επιτέλους Κυριακή χωρίς ξυπνητήρι. Αυτή η σκέψη έχει κατακλίσει  το μυαλό μου. Αν κάνει και ωραία μέρα έδεσε το γλυκό. Και η μέρα ήταν ωραία τελικά. Τα κάρβουνα πήραν φωτιά και  οι μπύρες άνοιξαν. Το βόλευ τελειώνει και οι ορδές μεταφέρονται στο δίπλα γήπεδο.

Το ματς ξεκινά. Τα κοράκια έχουν τον έλεγχο της μπάλας  χωρίς να απειλούν σοβαρά. Το πετσάλι είναι δεμένη ομάδα και πηγαίνει το μάτσ στην δύναμη. Γύρω στο 20άλεπτο κερδίζουμε φάουλ εκτός περιοχής σε καλό σημείο. Ο Μπάρμπα Φάνης πηγαίνει προς την μπάλα. Οι υπόλοιποι απομακρύνονται από σεβασμό ,έχοντας καταλάβει ότι δεν αστειεύεται. Ο Φάνης στοχεύει ,εκτελεί ,το παστελώνει και με ένα σπριντ φτάνει στην κερκίδα που τον περίμεναν τα μεθυσμένα κοράκια  και πανηγυρίζει όπως έπρεπε   (ζήτω οι πανηγυρισμοί στα γκολ).

Το πετσάλι προσπάθησε να αντιδράσει και στο 40’ μετά από μία έξυπνη εκτέλεση κόρνερ ο χαφ της φλόγας πετάγεται πιο ψηλά από όλους και γράφει με κεφαλιά το 1-1. Με αυτό το σκορ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για τις απαραίτητες οδηγίες.

Στο δεύτερο ο απείθαρχος μπήκε δυνατά δείχνοντας ότι θέλει το ματς. Στο 50’Ο νεοεισελθόντας  Πάρης  βγάζει μία πάσα στον τορπίλη και αυτός με σουτ κάνει το 2-1. Το πέτσαλι έδειξε ότι θα είναι σκληρό καρύδι και 5 λεπτά αργότερα ισοφαρίζει. Όλα ξεκίνησαν με μία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας .Ο φάνης περιμένει τον τάσο και ο τάσος περιμένει τον φάνη. Ο επιθετικός του πετσαλίου δεν ψήθηκε  να περιμένει και αυτός και μας το καρφώνει.  Οι μπύρες και τα σουβλάκια βοηθάν και η κερκίδα έχει πάρει πλεόν φωτιά. Όλα δείχνουν ότι το μάτσ δεν χάνεται. Και η νίκη ήρθε από τον πάγκο. Ο πάολας στο καλύτερο ημίχρονο του στη σεζόν με δυο? όμορφα του γκολ στο 70΄ και στο 80’ λυτρώνει και στέλνει τα κοράκια του γηπέδου στην αγκαλιά αυτών της κερκίδας.

Για τον απέιθαρχο :Τάσος ο τανάλιας, μποτία, διόπτρας, Φάνης ο έμπειρος, φειδίας ο νίντζα,σπυροδικηγόρος, ξα, χασάπης,κουκα μαραντόνα,τορμπίλης,ρενάτο

Επίσης παραπάτησαν στο γήπεδο και οι: μπεκίνιο,σάκαρος,πάρης,πάολας

ΜΑΡΜΑΡΑ-ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΣ: 1-5

Βραδινό ματσάκι είχαμε την προηγούμενη αγωνιστική με τα κοράκια να παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο και να κερδίζουν τον ηπειρωτικό μαρμάρων με 1-5.Το ματς ξεκίνησε με τον απείθαρχο να δέχεται ένα γρήγορο γκολ στο 3’ λεπτό (όπως μας έχει συνηθίσει άλλωστε) ,κάτι που όπως αποδείχτηκε στην συνέχεια δεν επηρέασε πολύ τους κόρακες. Στο 10’ ήρθε η απάντηση με τον μητσοπάολα να εκμεταλλεύεται την κάθετη του τορ και στο τετατετ να κερδίζει τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 20’ ο πάρης μετά από αρκετούς συνδυασμούς  έξω από την περιοχή  πιάνει ένα δυναμίτη και στέλνει την μπάλα στις αράχνες. Η ομάδα συνεχίζει να παίζει ωραίο ποδόσφαιρο και  γύρω στο 40΄ο κωτσόβολος μετά από κόρνερ ακριβείας του σώτου πιάνει μία κεφαλιά φαρμάκι και γράφει το 1-3. Τα κοράκια δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη για το ημίχρονο και στο 45΄ο σώτος κλέβει την μπάλα από αριστερά ,κάνει μια παράλληλη σέντρα και ο ράμος ανοίγει λογαριασμό για φέτος.

Η κερκίδα έχει ζεσταθεί  παρά το ψοφόκρυο. Σε αυτό βοήθησε η κάβα,οι πυρσοί  και το καινούργιο πανί  για τα 5 χρόνια απειθαρχίας. Άντε και στα 105 ! Στο δεύτερο δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα, με τον απείθαρχο να ελέγχει το ματς μέχρι το τέλος  και με τον  πάολα  στο 50’  να σκοράρει (δεν θυμάμαι πως)  και να  γράφει το τελικό 1-5. Κερκίδα και ομάδα γίνανε ένα και ξεκίνησαν τα τραγούδια .

Υ.Γ. ένα ρισπέκτ στον δικηγόρο που έκατσε τέρμα και κατέβασε και ρολά .

Το κοράκι φόρεσαν οι : Σπυρολόιερ,νικοβλα,φειδίας,τζορτζ κ,κωτσόβολος,τορμπίλη, κούκαμαραντόνα,σώτος,ράμος,παρίνιο,πάολας

Επίσης αγωνίστηκαν και οι :Μπέκοφ ,σπυροποδήλατος,ακης πετρετζίκης

ΜΑΧΗΤΗΣ -ΑΠΕΙΘΑΡΧΟΣ 1-3

Κυριακή και ξυπνητήρι. Η χαρά μας δεν κράτησε πολύ και γρήγορα επιστρέψαμε στην  σκληρή πραγματικότητα .Καφέ στο χέρι και το κομβόι των απείθαρχων αμαξιών ξεκίνησε για το ξερό-τσιμέντο του σταυρακίου όπου αντιμετώπισε  τον μαχητικό μαχητή.

Το ματς ξεκινάει. Από την αρχή φάνηκε ότι θα είναι δύσκολο. Ο μαχητής γνωρίζει καλά το ξερό και έχει μπει δυνατά χωρίς να αφήνει πολλά περιθώρια στα κοράκια να κατεβάσουν μπάλα και να δημιουργήσουν φάσεις. Και φτάνουμε στο 26΄όπου ο δικηγόρος  στρώνει ωραία στον τορμπίλη που πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ και στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του γκολκίπερ. Η απάντηση του μαχητή ήταν σύντομη όταν στο 34’ το 10άρι πιάνει ένα έξυπνο σουτ και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του νιόνιου .Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι με τον νιόνιο και τον αντίπαλο πορτιέρο να κρατάνε το σκόρ στο 1-1 .

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κοράκια μπήκαν αποφασισμένα και προσπάθησαν να πιέσουν τον μαχητή .Στο 51΄ λοιπόν ο τορ κάνει μία κάθετη λόμπα και βγάζει τον βλα τετ –α-τετ . Αυτός εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του προλαβαίνει τον τερματοφύλακα και αυτός τον ανατρέπει. Ο ίδιος στήνει την μπάλα και με ένα ψύχραιμο πλασέ κάνει το 1-2. Στο 60’ ζήσαμε αυτό που περιμέναμε χρόνια. Ο ΕΡΛΙΝ ΕΒΓΑΛΕ ΔΕΛΤΙΟ. ΝΑΙΙΙΙ Ο ΕΡΛΝΙΝ ΕΒΓΑΛΕ ΔΕΛΤΙΟΟΟΟΟ και φόρεσε την φανέλα του απείθαρχου. Και  δεν έφτασε μόνο αυτό. Στο 83 ο τορ κάνει μία ενέργεια από αριστερά σπάει την μπάλα παράλληλα στο τέρμα και ο ερλιν το παστελώνει χωρίς  σκέψη. Ο κωτσόβολος μπορούσε να βάλει και αυτός το γκολάκι του αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι . Το ματς λήγει και τα κοράκια πήγαν ξανά στην αγκαλιά των 15 νίτζα που άντεξαν την ώρα και το κρύο !

11άδα:νιονιοκυβίνης,φειδίαςλεοματος,πετρετζίκης,πάολας,                                            τζόρτζ κ,σπύροςλυκουρέζος,τορ,βλαχονι,μεκιτς,κούκα,σπυρομπάικ