Σκωτσέζικο ντους

Σάββατο 17/11 και άλλη μια Απείθαρχη μέρα ξεκινά. Κυριολεκτικά! Αυτή η μέρα είχε τα πάντα, βόλεϊ, ποδόσφαιρο, πορεία, καφενείο… Να δω πότε θα τα προλάβω όλα! Τα ξυπνητήρια χτυπούσαν από νωρίς. Ο αγώνας θα ξεκινούσε στις 10:00 (ναι το πρωί)! Ένα ένα τα αγουροξυπνημένα κοράκια φτάνουν στο γήπεδο με ύφος: «Δε θέλω να πάω σχολείο…». Τελευταίες τζούρες καφέ και βγαίνουμε για ζέσταμα. Ο κόσμος έχει αρχίσει κι αυτός να μαζεύεται σιγά σιγά στην κερκίδα.

Σφύριγμα πρώτου σετ και τα πράγματα δεν πάνε πολύ καλά. Το πρώτο σετ και το πρωινό ξύπνημα ποτέ δεν ήταν τα δυνατά μας σημεία. Η νωχελικότητα στην υποδοχή και την άμυνα και οι αδύναμες επιθέσεις, δίνουν εύκολο προβάδισμα στην ομάδα Π.Γ.Σ., η οποία έδειξε εξ αρχής τη υπεροχή της. Το μόνο θεαματικό στοιχειό του σετ ήταν τα μπλοκ της Μίνας – Τοίχος, που μας έσωσαν αρκετές φορές. Το σετ τελειώνει υπέρ του Π.Γ.Σ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, όμως, τα πράγματα κύλησαν διαφορετικά. Λίγο το ότι ζεσταθήκαμε, λίγο και τα συνθήματα από την κερκίδα, η ομάδα μπαίνει δυναμικά από την αρχή. Καλές υποδοχές και άμυνες, δυνατές επιθέσεις και πίεση στο μπλοκ και στο σερβίς, με αρκετούς άσσους, δεν αφήνουν τον αντίπαλο να φύγει μπροστά. Το σκορ 15-15 και η κερκίδα έχει πάρει φωτιά. Αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση. Δεν αφήνουμε μπάλα να πέσει στο γήπεδο μας. Στο 19-24, βέβαια, παραλίγο να το κάνουμε ντέρμπι, αλλά ευτυχώς (γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας με αυτή την ομάδα) το σετ έληξε υπέρ μας με 22-25.

Τρίτο σετ και η κούραση είναι φανερή από την αρχή. Στη θέση της πάσας για πρώτη φορά η ‘Φαίδρα το κατσίκι’. Οι αντίπαλες πιέζουν και η ψυχολογία πέφτει. Απανωτά λάθη και ασυνεννοησία μας οδηγούν σε ήττα με 25-10.

Πάμε για το επόμενο! Δεν πέφτουμε! και λοιπές ατάκες ακούγονται στον πάγκο. Τέταρτο σετ και μπαίνουμε σταθερά στο παιχνίδι. Εκμεταλλευόμενες και τα λάθη του αντιπάλου, ειδικά στο σερβίς, στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ είμαστε μπροστά στο σκορ, χωρίς να πάρουμε κάποια μεγάλη διαφορά. Κάπου στη μέση, όμως, οι αντίπαλές άρχισαν να πιέζουν με δυνατές επιθέσεις, κυρίως από το κέντρο. Και κάπως, έτσι, χάθηκε η μπάλα και το σετ λήγει 25 – 18.

Μια κρύο, μια ζέστη η ομάδα σε αυτό τον αγώνα. Τελικό αποτέλεσμά, Πανηπειρωτικός Γ. Σ. vs Απείθαρχος 3-1 σετ. Για την ομάδα του Απείθαρχου αγωνίστηκαν οι τελευταίες των μοϊκανών: Νένα (Σωτήρας), Μίνα (Τοίχος), Φαίδρα (Κατσίκι), Λία (Ηλεκτροσόκ), Ελ (β)Άσσο, Αναστασία (Ποπάι), Γλύκα (1 αγώνα  ακόμα και φεύγω).

Υ.Γ.. : Μέχρι και ο διαιτητής αναγνώρισε την τρελή όρεξη που είχε η κερκιδάρα μας πρωί πρωί!