Πόσες ευκαιρίες μπορείς να κάνεις γκολ;

45626282_649197672142684_2910438245437276160_n-Παίδες θέλει κανείς καφέ;

-Είναι κλειστό το κυλικείο Κωστάκη.

-Τι; Δεν άνοιξε ακόμα; Έχουν έρθει όλοι; Τι, Ποιος; Πάρε τον μια να φέρει έναν διπλό espresso Americano μέτριο. Δεν έχω κάρτα

Κάπως έτσι ξεκίνησε το Σαββατιάτικο πρωινό της (3/11/18  και ώρα 15:00) η ποδοσφαιρική ομάδα του Κόρακα που υποδεχόταν τον Μαχητή Ιωαννίνων στο γήπεδο της Ε.Π.Σ.Ηπ στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ένας αγώνας που η συγκομιδή των 3 βαθμών της νίκης για κάποιους θεωρούταν σίγουρη, αλλά οι παλαιότεροι γνωρίζοντας πολύ καλά την συγγενική σχέση των λέξεων ‘Απείθαρχος’ και ‘ανασταίνω νεκρούς’ είναι πιο προσγειωμένοι. Το κυλικείο άνοιξε, ο Κωστάκης ήπιε τον καφέ του και ηρεμήσαμε, η κερκίδα έβαλε τα απείθαρχά της, τα παλτά ζεστάθηκαν και το παιχνίδι ξεκίνησε.

Από νωρίς ο Απείθαρχος έδειχνε ότι μπορεί να κυκλοφορήσει καλά την μπάλα χωρίς ιδιαίτερη πίεση από τους αντιπάλους. Οι πρώτες ευκαιρίες δεν άργησαν και έτσι η Απειθαρχάρα μόλις στο 15ο λεπτό, έπειτα από προσωπική ενέργεια του Μήτσο-Κώστα-Χρήστου-Καμπακάκη (Μ.Κ.Χ.Κ), ανοίγει το σκορ. Το ματς αμέσως άνοιξε και ο Μαχητής προσπάθησε να βγει μπροστά για να φέρει το ματς στα ίσια, χωρίς μεγάλη επιτυχία παρ’όλα αυτά. Εδώ να σημειώσουμε πως σημαντική ήταν και η συνεισφορά της κερκίδας του Απείθαρχου, με την (πάντα) καλοπροαίρετη καζούρα προς την αντίπαλη ομάδα, μιας και ο Μαχητής έχει προσανατολισμό πολιτικά ‘οικοδομικό’.

5’αργότερα και ύστερα από επέλαση του Κούκα από τα δεξιά, η μπάλα έρχεται στα πόδια του Κουν μες στη μικρή περιοχή (θα περίμενες να πω γκολ αυτή τη στιγμή ε;;;) και αντί να σουτάρει αποφασίζει για άλλη μια φορά να δείξει τις υπερβολικές αλτρουιστικές του τάσεις σπάζοντας την μπάλα στον Σώτο-ξάδερφο και αυτός να τελειώσει υποδειγματικά στην κλειστή γωνία διπλασιάζοντας τα τέρματα του Κόρακα. Παρθενικό γκολ για τον Ξα, μιας και διανύει την πρώτη του χρονιά με τη φανέλα του Απείθαρχου. Η ομάδα συνεχίζει να πιέζει για να τελειώσει το ματς και έτσι στο 30’, από την ίδια μεριά, ο Κωτσόβολος (μη ρωτήσετε πως βρέθηκε εκεί από αριστερό μπακ!!!) σπάει στην μικρή περιοχή τη μπάλα στα πόδια του Κουν και αυτός τελειώνει (ευτυχώς) την φάση κάνοντας το 3-0. Ύστερα από 10 λεπτά ο Κωτσόβολος και ο Μ.Κ.Χ.Κ βγαίνουν στην αντεπίθεση και μετά από σπάσιμο του δεύτερου στον πρώτο γίνεται το 4-0 με δυνατό σουτ στη γωνία του τέρματος. Σφυρίχτρα, ημίχρονο και πάμε για νεράκι στα αποδυτήρια.

Κάπως σαν το πρώτο κύλισε και το δεύτερο ημίχρονο για τον Απείθαρχο με πολλές φάσεις, κλασικές ευκαιρίες μέσα και έξω από την μικρή και μεγάλη περιοχή, χωρίς όμως να καταφέρουμε να σκοράρουμε στα 45 λεπτά όλου του 2ου ημιχρόνου μιας και τα σουτ μερικών αντί για το πλεχτό κατέληγαν να βαράνε  τις φωλιές των κακόμοιρων των σπουργιτιών πίσω από το τέρμα, που από εμάς και μόνο παίζει να έχουν δει τόσες χαμένες ευκαιρίες όσες και του Φετφατζίδη τον τελευταιο 1,5 μήνα με τον Ολυμπιακό σε Ελλάδα και Ευρώπη. Για την τιμή των όπλων, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μαχητής κάνει το 4-1 με πέναλντι ύστερα από ανατροπή (NOT!!) του Άγγελου στον αντίπαλο επιθετικό. Το παιχνίδι λήγει, 3 βαθμοί στο σακουλάκι και κάπου εκεί ακούγεται το ξεφύσημα ανακούφισης των γέρων του Απείθαρχου (όχι του Μπίλι), που δεν έκανε την εμφάνισή του ο Λάζαρος.

Για τον Απείθαρχο: Νιο(τέρμα), Σπυρο-καμποχώριας (Φειδίας Λεο Μάτος), Σάκιτς(Άγγελος), Σίμο-μύοπς, Κωτσόβολος, Canagaro, Μ.Κ.Χ.Κ (Μπέκαμ), Μητσο-Κασάπης, Κούκα, Σωτο-ξάδερφος(Ράμο), Κουν και στο coaching Νίκο-Βλα.

Υ.Γ: Λίγο καθυστερημένη η ανασκόπηση του αγώνα αλλά οι κόρακες δεν έχουν βρει ακόμα τον απαραίτητο συγχρονισμό. Ακολουθούν και άλλες.

45567702_1848437878612230_8066339746034483200_n45638676_326741008123313_2246170056452997120_n