Θιναλι – Απειθαρχος 3-2

ΑΠΕΙΘΑΡΧΕ ΧΑΜΟΓΕΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΔΟΤΙΚΟ

3η αγωνιστική του πρωταθλήματος… Αντίπαλη ομάδα Α.Σ.Κ. Θινάλι. Σάββατο πρωί και τα αγουροξυπνημένα μαυροκόκκινα κοράκια ξεκινούν για το νησί των Φαιάκων αφήνοντας πίσω τις ζεστές κουβερτούλες τους και τα παπλωματάκια…

Μπορεί το καράβι να μας ζάλισε λίγο , όμως ήμασταν έτοιμες να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό.Φτάνοντας στο κλειστό γυμναστήριο της Κέρκυρας, μας περίμεναν νεράκια και σοκοφρετάκια (μια ευγενική χειρονομία της αντίπαλης ομάδας) που ενήργησαν σαν το μαγικό ζωμό του δρυίδη Πανοραμίξ, ετοιμάζοντας μας για ένα καθηλωτικό ματσάκι.

Το ζέσταμα ξεκινά και στην κερκίδα βρίσκονται ήδη , για μία ακόμα φορά , οι περσινοί «τρελαμένοι» Κερκυραίοι μαζί με το μαυροκόκκινο πανό τους για να μας εμψυχώσουν.

23845697_369094293539254_3823970545665843111_o

Το 1ο σετ ξεκινά με μια καλή εμφάνιση της ομάδας που όμως δεν είναι τόσο καλη για να λήξει υπέρ μας. Τελικό αποτέλεσμα: 25-19

Το 2ο σετ ξεκινά με μουτράκια απογοητευμένα, ξενερωμένα και με μια αρνητική αύρα να διαχέεται στην ατμόσφαιρα του γηπεδου.Όπως γνωρίζουμε όλοι, αυτά τα χαρακτηριστικά δεν μας βοηθούν καθόλου, οπότε χάνεται και το δεύτερο σετ με σκορ : 25-23.

Φοβερά εκνευρισμένες με τον εαυτό μας, αποφασίζουμε να αναλάβουμε δράση καθώς και να χαρούμε κάθε λεπτό του αγώνα ασχέτως του αποτελέσματος.

Έτσι , το 3ο σετ ξεκινά με μια «άλλη» ομάδα, πιο αισιόδοξη, με πολλά χαμόγελα αλλά και με μια κερκιδα φωτιά! Σκορ 3ου σετ, 14-25!

24167227_1838975376130197_1493867073_o

Έφτασε η στιγμή που καταλάβαμε πως μπορούμε εύκολα να ανατρέψουμε το ματς, γιατί κοράκια είμαστε και μπορούμε να κάνουμε τα αδύνατα , ΔΥΝΑΤΑ!Με αυτές τις όμορφες σκέψεις που αποδίδουν, το 4ο σετ λήγει υπέρ μας με σκορ 23-25!
24115636_1838975416130193_817996849_o

Τάι μπρέικ , και όλοι γύρω μας κοιτούν έκπληκτοι το γήπεδο… Οι αντοχές πεσμένες και των δύο ομάδων όμως το σετ πήγαινε πόντο πόντο και η αγωνία κορυφωνόταν. Μετά απο πολλή προσπάθεια και με ωραίες φασεις και απο τις δυο πλευρές του φιλέ, το σετ λήγει 15-11.

Ο απείθαρχος βγήκε από το γήπεδο ηττημένος 3-2 αλλά φανερά ικανοποιημένος που μπόρεσε και έκανε μία μεγάλη ανατροπή έστω και χωρίς το πιο ευχάριστο αποτέλεσμα.

Υ.Γ Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά από την Κέρκυρα που μας κάλεσαν στην εκδήλωση τους μία μέρα πριν τον αγώνα αλλά και για την όμορφη φιλοξενία τους. Συγνώμη για την αναστάτωση που σας προκαλέσαμε. Ευχόμαστε να τα καταφέρετε και να φτιάξετε και εσείς μια αυτοοργανωμένη ομάδα όπως τόσο πολυ θέλετε. Θα τα ξαναπούμε ίσως σε κάποια Παράκαμψη των κοινών δρόμων μας 😉