Παίξαμε με την Πηγή αλλά δεν ήπιαμε νερό

Απόγευμα Κυριακής στο Στάθης Τσανακτσής. Οι πανηγυρισμοί από την χθεσινή εκπληκτική εμφάνιση των κοριτσιών του Βόλεϊ που μας χάρισαν την νίκη (ναι καλά διαβάσατε κέρδισαν ξανά) και την παραμονή στην κατηγορία,  δεν έχουν κοπάσει ακόμα. Ο » 5 αγώνες έφαγα μόνο » έχει ξεκινήσει από νωρίς να ζεσταίνει το κλίμα με τα σουβλάκια. Η ομάδα έχει φτάσει στο γήπεδο και πιστεύει ότι μπορεί να ξεκινήσει την αντεπίθεση για να μείνει κατηγορία, παρόλο που τα προγνωστικά δείχνουν το αντίθετο. Αντίπαλός της  η Ζωοδόχος.

Η ομάδα βγαίνει για ζέσταμα δείχνοντας τρομερή θέληση και πάθος. Τα μαγικά των παικτών στην προθέρμανση έχουν καταπλήξει τους οπαδούς της ομάδας στην κερκίδα που περιμένουν να δουν ανάλογο θέαμα κατά την διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα κατεβαίνει με τους: φύλακας άγγελος της εστίας «αυτός που ξέρει», στο δεξί άκρο της άμυνας  (για άλλη μια φορά φέτος) η γριά, αριστερά ο εγγονός του τελευταίου σαμουράι, στο κέντρο της άμυνας Δημήτρης σαλπιγγίδης μαζί με λέβα, 2άδα στο κέντρο Φανούρης Γουνδουλάκης με Άγγελο Μπασινά, δεξί άκρο επίθεσης Κούκα, αριστερά ο μικρός Κουν της Κανδήλας (δεν μπλέκεις), 10άρι Κάστορας και βαρύ σέντερ φόρ Zdenko Muf. Τον πάγκο ζεσταίνουν οι: Rodrigo Ely, Γιώργος Ντάσιος, George Clooney, Πετρετζίκης και Φάνης Γκέκας.

Έφτασε η ώρα για την σέντρα. Η ομάδα ξεκίνησε θετικά, μόλις στο 5 λεπτό ο Κάστορας κάνει ένα μακρινό σουτ απειλώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η κερκίδα ξεσηκώνεται και προσπαθεί να σπρώξει την ομάδα προς το γκολ, αλλά στο 14ο λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα σε μια μονομαχία της Γριάς με τον αντίπαλο επιθετικό, ο τελευταίος βρίσκεται στο έδαφος και ο διαιτητής δείχνει την βούλα του πέναλτι. Η εκτέλεση καλή, η εκτίναξη του Μπό ακόμα καλύτερη αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 0-1.

Το 1ο ημίχρονο συνεχίστηκε με πολλές δυνατές μονομαχίες κυρίως στο χώρο του κέντρου. Ημίχρονο, η ομάδα πάει να καταστρώσει τα σχέδια για να γυρίσει τον αγώνα στην επανάληψη. Ξεκινάει δυναμικά και πάλι προσπαθώντας να επιβάλει τον δικό της ρυθμό αλλά κάτι φαίνεται να λείπει στην τελική προσπάθεια. Η είσοδος του Clooney με την γκρίζα χαίτη του να ανεμίζει, δίνει ώθηση στην ομάδα για να γίνει πιο απειλητική. Ωραία επίθεση στο 80 για την ομάδα όμως το σουτ του Κουν καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα, άλλο ένα σουτ του Κάστορα 4 λεπτά αργότερα αλλά η μπάλα καταλήγει μόλις άουτ.  Σε μία απο τις τελευταίες επιθέσεις την ομάδας ένας ωραίος συνδυασμός απο τους Clooney – Κουν – Κάστορα δεν κατάφερε να καταλήξει στα δίχτυα. Τελικό σκορ 0-1.