Δόκτωρ Τζέκιλ και κύριος Χάιντ

Δεν υπάρχει πιο γραφικός τίτλος που μπορεί να συμπηκνώσει καλύτερα τα αποτελέσματα των δύο πρώτων αγωνιστικών που έφερε ο ποδοσφαιρικός Απείθαρχος.

Πρεμιέρα το Σάββατο 10/09 – γήπεδο επσηπ, αντίπαλος α.ο κόντσικας

Η κληρωτίδα έβγαλε την πρώτη αγωνιστική αντίπαλο την ομάδα της κόντσικας, πρόσφατως υποβιβασμένη από το α τοπικό. Τα τριάντα πρώτα λεπτά του αγώνα φάνηκαν αρκετά για τους παίκτες του Απείθαρχου ώστε να εξασφαλίσουν την νίκη. Με πείσμα και δύναμη από το πρώτο κιόλας σφύριγμα, μαζί με δύο σωτήριες επεμβάσεις του κριθαροκίνητου Μπορέλι, καταφέραμε να βάλουμε 3 γκολ πριν το ημίχρονο με τους Μούσιατουτυρναβου, Τζο τον κάστορα και Δρ. Τούρμπο να ανοίγουν λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα. Στη συνέχεια άνοιξαν οι ουρανοί και η δυνατή βροχή έβαλε δύσκολα και στις δυο ομάδες. Το ημίχρονο πέρασε, το διαιτιτικό τριο έλενξε την καταλληλότητα του γηπέδου, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, οι μονομαχίες δυνάμωσαν μαζί με την βροχή, από μια στραβοκλωτσιά δεχτήκαμε ένα γκολ γύρω στο 70′ και τέλος. 3-1 (ταγμένοι στο γκολ-γκολ και το όβερ), τρεις βαθμοί και πανηγύρια με τους λίγους που απέμειναν να βρέχονται στην κερκίδα. Α ο υδραυλικός κούναβος έπαιξε 90′ και αρχηγός για πρώτη φορά.

Το σλάιντ απαιτεί την χρήση JavaScript.

2η αγωνιστική, Σάββατο 17/09 – γήπεδο επσηπ ( φιλοξενούμενοι αυτή την φορά), αντίπαλος ο π.α.ο.ι

Μια βδομάδα μετά την άκρως επιτυχημένη πρεμιέρα, η ψυχολογία είναι στα ύψη. Όλοι είναι πεπεισμένοι για το 2στα2. Χα! Θα θέλατε/θα θέλαμε. Στο γήπεδο εμφανίστηκαν μόνο οι φανέλες, ο κακός μας εαυτός είχε κέφια και καταφέραμε να χάσουμε. 2-0 από μια ομάδα που σκόραρε με πέναλτι στο 3′ και με μια γρήγορη εκτέλεση φάουλ κάπου στο 30′. Την υπόλοιπη ώρα τριγυρίζαμε τρέχοντας άσκοπα κάτω από τον καυτό ήλιο, ανύμποροι να σκοράρουμε και χωρίς καμιά ιδέα για το τί μπορούμε να κάνουμε αυτό το στρογγυλό, δερμάτινο αντικείμενο που λέγεται μπάλα. Ηχηρή σφαλιάρα και απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα του β τοπικού.

Στο κουίζ της εβδομάδας: μάντεψε τι θα κάνει η αγαπημένη σου ομάδας την 3η αγωνιστική και κέρδισε μια μπύρα στο καφενείο το βράδυ.