Λάσπη, τζαμάλα και πολλά γκολ

Σκετόμουν να αρχίσω να γράφω την ανασκόπηση και να αναφέρω τη λάσπη που είχε το γήπεδο, τον Κανίγια που ετοιμαζόταν να δώσει απαντήσεις και άλλες τέτοιες ‘’σάλτσες’’. Με πρόλαβε όμως η μπάλα καθώς στο πρώτο κιόλας λεπτό και στην πρώτη επίθεση της Ζωοδόχου μια κεφαλιά με ταχύτητα που πλησίαζε αυτή του φωτός νικάει τον Υποβρύχιο και πριν ακόμα έρθει το κοινό μας στην εξέδρα το σκορ ήδη έγραφε 1-0. Όσο κυλούσε το ματς προσπαθούσαμε να βρούμε πατήματα στο γλιστερό γήπεδο (κυρίως ο γραφών). Το ματς έχει ισορροπήσει και με τον Υποβρύχιο να πραγματοποιεί μεγάλες επεμβάσεις πάμε στο ημίχρονο με το 1-0 να παραμένει.

12064375_1212220668805674_1326782609_n

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το α’, με γκολ των γηπεδούχων στο 50’. Αυτό το γκολ ήρθε με κεφαλιά από κόρνερ και λάθος στο προσωπικό μαρκάρισμα από τον γραφών… Κάπου εκεί επεμβαίνει ο αήττητος πάγκος. Δύο αλλαγές μέσα σε 4 λεπτά, αντί του μελαμψού Κανίγια μπαίνει ο Κάστορας Τζο και αντί του γίγαντα Κούκα, ο Πήτερ Πανκ. Ξανά ισορροπούμε το ματς και αρχίζει ένα τέταρτο δίχως προηγούμενο καθώς στο 63’ ο Τζο εκμεταλλεύεται μια καλή συνεργασία της ομάδας και σπρώχνει τη μπάλα στα δύχτια κάνοντας το 2-1. Στην αμέσως επόμενη φάση πιέζουμε, κερδίζουμε τη μπάλα και ο Πανκ μπαίνει από δεξιά στην περιοχή, σεντράρει και ο αντίπαλος αμυντικός βρίσκει τη μπάλα με το χέρι. Πέναλτι. Ο Τζο παίρνει φόρα, εκτελεί και το 2-2 στο 73’ είναι γεγονός!! Η πίεση συνεχίζεται, η ψυχολογία στα ύψη και η κερκίδα ακούραστη!! Το θέμα είναι πως από εκτέλεση πλαγίου (!) της Ζωοδόχου έρχεται η ανατροπή και το 3-2 με κεφαλιά και πάλι!! Αλλά δεν τα παρατάμε και μετά από γέμισμα από φάουλ στο κέντρο έρχεται η πρώτη κεφαλιά και στην αναμπουμπούλα ο  Έλι κάνει το 3-3 με σούτ εντός περιοχής.

12721990_1212220652139009_648465870_n

Και ενώ πιστεύουμε πως έχουμε σπείρει το φόβο και πάμε ακόμα και για το διπλό ο πάγκος επεμβαίνει εκ νέου καθώς ο Χακούνα αποχωρεί και περνάει μέσα ο ΝικοΒλα και πλέον έχουμε και το βαρύ πυροβολικό στην 11-άδα!! Όμως από απείθαρχο κόρνερ η Ζωοδόχος ξεχύνεται σαν εμετός και εκδηλώνοντας μια άψογη αντεπίθεση φτάνει στο 4-3 με τους παίχτες των γηπεδούχων να ξεσπούν σε πανηγύρια χωρίς προηγούμενο!! Η πίεση στα τελευταία λεπτά είναι πολύ μεγάλη με τον ΝικοΒλα να βρίσκεται σε θέση βολής από πάσα του Τσίλι αλλά να μη μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το ματς τελειώνει και έχει χωρτάσει με θέαμα του οπαδούς και της Ζωοδόχου και του Απείθαρχου.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε την κίνηση αλληλεγγύης της ομάδας της Ζωοδόχου η οποία μαζεύει τα απαραίτητα είδη πρώτης ανάγκης και ξηρά τροφή για να βοηθήσει τους ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που καταφτάνουν πλέον και στην Ήπειρο.

Ραντεβού στο επόμενο ματς με την Κόνιτσα!!