EKTAKTO!! ΝΕΑ ΛΗΣΤΕΙΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΗ ΣΠΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΣΕΙΣΜΟΠΛΗΚΤΩΝ

Την Κυριακή 6 Μαρτίου βρεθήκαμε μάρτυρες μιας ακόμη ληστείας. Η Απειθαρχάρα βρέθηκε αντιμέτωπη με την ομάδα του ΑΠΟΕΛ και το ριφιφί που σημειώθηκε στα ιερά χώματα του Βελισσαρίου ξεπέρασε κάθε προηγούμενο. Θύτης ο περιβόητος Τσίλι, που και πάλι βάση καλοδουλεμένου σχεδίου χτύπησε το θύμα του πάλι τη στιγμή που επιτέλους άρχισε να νιώθει μια ασφάλεια, στο 90’(ακολουθεί προφίλ του δράστη).
Καιρό πριν είχαμε προϊδεαστεί για το περίεργο της ημέρας καθώς ξέραμε ότι το γιουθ κρου της ομάδας θα έλλειπε σχεδον σύσσωμο, καθώς πέρα από επαγγελματίες ποδοσφαιριστές ακολουθούν και διεθνή μουσική καριέρα. Οπότε παλι με 10… Η ομάδα όμως δεν πτοήθηκε, ακολουθούμενοι το μότο μας ότι με δέκα παίζουμε καλύτερα κατεβήκαμε με το άκρως επιθετικό σχήμα 4-5-0 έτοιμοι για μια νέα έκπληξη.
Η αλήθεια είναι ότι με 10 δεν παίζουμε και πολύ καλύτερα και γι’ αυτό αν και ξεκινήσαμε καλά, στη συνέχεια δυσκολευτήκαμε. Το ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε μπήκε δυναμικά απειλώντας με δυο σουτ, γρήγορα όμως αντιλήφθηκε τι πάει να πει έδρα, καθώς στο 8’ ο Κουν επωφελήθηκε από την ασυνεννοησία των αμυντικών του ΑΠΟΕΛ κλέβοντας την μπάλα και κρέμασε με περίσσια ευκολία τον αντίπαλο τερματοφύλακα που τόλμησε να κάνει έξοδο για να τον σταματήσει. Τα κοράκια στην κερκίδα πήραν μπρος και άρχισαν τις ιαχές τους και σε συνδυασμό με το τυχερό γκολ η ομάδα ανέβηκε ψυχολογικά και έπαιξε καλή μπάλα για τα επόμενα λεπτά. Τελικά στο 30’ το ΑΠΟΕΛ, εκμεταλευόμενο την αριθμητική υπεροχή, ανεβάζοντας περισσότερους παίχτες σε κάθε του επίθεση ισοφάρισε, ενώ 10 λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο αλλά και με μια πολύ όμορφη ενέργεια του επιθετικού του πέρασε μπροστά 2-1.
Στα αποδυτήρια η ομάδα εμφανώς κουρασμένη αλλά πιο πολύ απογοητευμένη από το σκορ αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα. Θα περιμέναμε ένα τέταρτο μπας και βάζαμε κανενα γκολ, εκμεταλλευόμενοι την είσοδο του ξεκούραστου Σάλπι14 και στη συνέχεια θα γυρνούσαμε το σύστημα σε 3-5-1. Γκολ φυσικά και δε βάλαμε, αφού και ο αντίπαλος είχε κλείσει καλά τους χώρους οπότε ήρθε η στιγμή που θα κάναμε την απόφαση μας πράξη. Η αλλαγή του συστήματος προϋπέθετε και ένταξη σέντερ φορ στο παιχνίδι μας. Ήταν η στιγμή που ο σεσημασμένος έκανε την είσοδο του στο παιχνίδι. Το χαμογελαστό του πρόσωπο και το ευδιάθετο του χαρακτήρα του μας ξεγέλασε όλους. Στην ίδια παγίδα έπεσε και το ΑΠΟΕΛ καθώς κάτι χαμένα κοντρόλ και λανθασμένες πάσες (και καλά), λειτούργησαν ως δόλωμα έναντι των νοσηρών του προθέσεων.
Το σήμα για την ολική αντεπίθεση σήμανε στο 80’ όταν μπήκε στο ματς το δεξί χέρι του Ληστή με την γκρίζα χαίτη, Τίμο Κάσαριτς. Οι δυο τους στον ίδιο χώρο αποτελούν το φόβο και τον τρόμο κάθε άμυνας του Β’ τοπικού. Με σύστημα 3-4-2 λοιπόν είχαμε κλείσει τον αντίπαλο μες στα καρέ του για όλο το τελευταίο δεκάλεπτο. Έτσι στο 90’ ο ληστής κερδίζει φάουλ στο κέντρο. Την μπάλα παίρνει ο Έλι σίγουρος για τα πόδια του εκτελεί ένα πολύ ωραίο γέμισμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ. Επικρατεί μια αναμπουμπούλα, ο Τσίλι καταλαβαίνει ότι ήρθε η στιγμή να δράσει και μες στον χαμό τσιμπάει ίσα ίσα την μπάλα περνώντας την κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα. Το Βελισσάριο βούλιαξε, πάγκος και παίκτες γίναν ένα κουβάρι, τα κοράκια στην κερκίδα είχαν πάθει αμόκ από το χτυποκάρδι που χαρίζει απλόχερα η ομαδάρα στα τελευταία ματς. Ζήσαμε και πάλι απίστευτες στιγμές. Στα λίγα τελευταία λεπτά είπαμε να παίξουμε και λίγη άμυνα για να μην φανούμε και πλεονέκτες και το παιχνίδι έληξε τελικά 2-2.

Επόμενο ματς  Κυριακή 13/3 στις 16:00 με Ζωοδόχο.  Αναχώρηση από θεατράκι στις 13:30

1976992_475981155931129_8599019962383165217_nΑνταποκρινόμενοι στο κάλεσμα που έγινε μέσω του περιοδικού HUMBA,  εκφράσαμε την αλληλεγγύη μας στους AMEDSPOR Barikat, τους οργανωμένους οπαδούς της Amedspor, που έχει έδρα στο Ντιγιαρμπακίρ, τη μεγαλύτερη πόλη του τουρκικού Κουρδιστάν, όπου οι σειρήνες του πολέμου ηχούν εδώ και καιρό.