ΜΑΖΙ ΦΟΡΑΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ!

Σάββατο 20 Φλεβάρη και η Απειθαρχάρα μετά από ένα ματς «φωτιά» στο Βελισσάριο πορεύεται προς το κλειστό της Λιμνοπούλας για να αναμετρηθεί με την ομάδα του Α.Γ.Σ.Ι.

Πριν ακόμα ξεκινήσει ο αγώνας η κερκίδα μας κάνει το μεγάλο μπαμ. Το «ΜΑΖΙ ΦΟΡΑΜΕ ΤΗΝ ΦΑΝΕΛΑ» σε μαύρο φόντο αποκαλύπτεται. Το παρκέ γεμίζει κορδέλες και ο διαιτητής αναγκάζεται να διακόψει το ματς, όχι μια αλλά δύο φορές, για να καθαριστεί ο χώρος. Η κερκίδα κλέβει για μια ακόμη φορά την παράσταση από την έναρξη του παιχνιδιού και προσπαθεί με κάθε τρόπο να αφυπνίσει τα κορίτσια του Απείθαρχου. Ωστόσο, κάτω από τις συνηθισμένες πλέον «αδιευκρίνιστες» συνθήκες, η ομάδα δε μπορεί να βρει τα πατήματά της μέσα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να γίνουν πολλά λάθη. Έτσι το σετ λήγει υπέρ του Α.Γ.Σ.Ι. με 25-14 .

Ξεκινάει λοιπόν το 2ο σετ με τις Απείθαρχες να μπαίνουν πιο αποφασισμένα στον αγωνιστικό χώρο. Ομάδα και πάγκος συντονίζονται και οι παιχτούρες μας βρίσκουν κάπως ρυθμό τελειώνοντας αρκετές φάσεις. Το σετ κυλάει αρκετά υποτονικά παρόλα αυτά και λήγει υπέρ του Α.Γ.Σ.Ι. με 19-25.

Στο 3ο σετ η ομάδα του Απείθαρχου κάνει ένα δυναμικό come back, όπως μόνο αυτή ξέρει… Ξεκινάει δυνατά και με πάθος και κατορθώνει να περάσει μπροστά στο σκορ.Με δυνατά servis και σωστές επιθέσεις κρατάμε τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του σετ, δίνοντας στην κερκίδα αυτό που περιμένει σε κάθε αγώνα, «ωραία μπαλίτσα». Η προσπάθεια, η θέληση και το πείσμα, καθώς επίσης και η συγκέντρωση οδήγησαν στο 25-16 υπέρ μας.

Θέλοντας να κάνουμε την ανατροπή και έχοντας επιτύχει τον πρώτο στόχο μας, η Απειθαρχάρα μπάινει στο 4ο σετ με τσαμπουκά κρατώντας το παιχνίδι. Όπως έχει δείξει όμως η ιστορία, η έλλειψη ψυχραιμίας και εμπιστοσύνης στους εαυτούς μας δε μας βοήθησε να διαχειριστούμε την κατάσταση σε κρίσιμους πόντους. Στη διαμόρφωση του τελικού σκορ (25-21 υπέρ του Α.Γ.Σ.Ι.) συνέβαλλε με τον τρόπο της και η διαιτησία, η οποία μάλλον δεν ήταν τόσο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι! Είναι γεγονός άλλωστε ότι η κερκίδα μας μπορεί να σου παίρνει το μυαλό με τα συνθήματα και το πάθος της!

Το παιχνίδι λήγει 3-1 υπέρ του Α.Γ.Σ.Ι. που όμως δεν έδειξε το αναμενόμενο αθλητικό πνεύμα, αφού οι νεαρές αθλήτριές του ήταν το λιγότερο εχθρικές και αγενείς.

Παρόλο που δεν πήραμε το ματσάκι στο tie break όπως θέλαμε, παίκτριες και κερκίδα εγκαταλείψαμε το κατάμεστο Ε.Α.Ν.Κ.Ι. για να παρτάρουμε στο Πανεπιστήμιο και να κλείσει έτσι το πιο Απείθαρχο Σάββατο μέχρι στιγμής για το 2016.