14 Φλεβάρη, και πάλι..

…και πάλι, με ξύδια και κρεπάλη η ομαδάρα του Απείθαρχου καταφθάνει στο κλειστό της Λιμνοπούλας για μια ακόμα καυτή αναμέτρηση. Απέναντι μας, η Α.Ο.ΦΙΛΙΑ Άρτας.

Τα πανιά έχουν κρεμαστεί στην κερκίδα, η μπύρα ρέει άφθονη, love is in the air και οι παιχτούρες του Απείθαρχου κάνουν την εμφάνιση τους στο παρκέ.

Για πρώτη φορά, τα κορίτσια μας μπαίνουν δυναμικά στον αγώνα απ’την αρχή του σετ. Η σκληρή προπόνηση της εβδομάδας φαίνεται να αποδίδει στην εξέλιξη του παιχνιδιού, φέρνοντας τις δυο ομάδες να παλεύουν σώμα με σώμα, πόντο-πόντο. Φτάνοντας όμως κοντά στους 20 πόντους, τα βρίσκουμε σκούρα και αδυνατούμε να ανταπεξέλθουμε σε αυτήν την πίεση. Έτσι το σετ λήγει 20-25, υπέρ της ομάδας της Άρτας.

Η έκβαση του πρώτου σετ, βέβαια, δεν πτοεί τα Λιονταράκια. Στο δεύτερο σετ μπαίνουν με τσαμπουκά, αποφασισμένες να φέρουν τα πάνω-κάτω. Ανοίγουν τα χαρτιά τους και παίζουν τους κρυμμένους «άσσους» τους. Καρφάρε-Μπλοκάρε, παίρνουν το προβάδισμα και βγαίνουν μπροστά 17-9. Ωστόσο, η έλλειψη ψυχραιμίας και η ασυνεννοησία μας καταβάλλουν για ακόμα μια φορά, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα να περάσει μπροστά και τελικά να πάρει το σετ 23-25.

Όπως ήταν αναμενόμενο, η ομάδα μπαίνει μουδιασμένη στο τρίτο σετ. Αν και αγωνιστικά το παιχνίδι είναι αναστρέψιμο, στο δικό μας μυαλό το αποτέλεσμα είναι προκαθορισμένο και εις βάρος μας. Λίγο ο χαβαλές, λίγο ο πανικός, το τρίτο σετ λήγει με μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της Άρτας στο 16-25.

Σαν γενική εικόνα, φάνηκε η βελτίωση της ομάδας, τουλάχιστον στο τεχνικό κομμάτι – γιατί όσον αφορά την ψυχραιμία, ο ενθουσιασμός, ο έρωτας και η επανάσταση μας έχουν πάρει το μυαλό.

Φυσικά, η κερκιδάρα μας ήταν εκεί κι έκανε χαμούλη. Δεν ακολούθησε απλά την ομάδα, αλλά αποτέλεσε τον 7ο, 8ο, 9ο…βασικό παίχτη της. Γιατί, άλλωστε, ΑΠΕΙΘΑΡΧΑΡΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΦΟΡΑΜΕ ΤΗ ΦΑΝΕΛΑ.

Επόμενο τετ-α-τετ, το Σάββατο 20/2 στα γνωστά λημέρια της Λιμνοπούλας στις 20:00, με τον ΑΓΣΙ.