ΚΙ ΟΜΩΣ ΝΙΚΗ ΗΤΑΝ

Ακόμα ένα Απείθαρχο Σαββατοκύριακο και η αγωνιστική δράση συνεχίζεται. Σάββατο μεσημέρι το ποδοσφαιρικό τμήμα και Κυριακή το τμήμα βόλλεϋ. Η εκδρομή αυτή τη φορά στο εξωτικό Ροδοτόπι. Πανιά, καπνογόνα, τύμπανο και μπύρες εμφανίζονται καθώς γίνεται το καθιερωμένο ζέσταμα των παικτών. Στις 3 μ.μ. η έναρξη της 17ης αγωνιστικής είναι γεγονός με τον Απείθαρχο να θέλει το αποτέλεσμα αλλά κυρίως να παίξει όμορφο ποδόσφαιρο.

DSC00020

Στα πρώτα λεπτά ο Απέιθαρχος μπαίνει δυνατά, κυκλοφορεί τη μπάλα και με άψογη εφαρμογή του συστήματος kun στο 4ο λεπτό η μπάλα ταξιδεύει από την αριστερή πλευρά στη δεξιά που βρίσκεται το κουνάβι Μουφ το οποίο εξ΄επαφής δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη και με απευθείας τελείωμα κάνει το 0-1 ξεσηκώνοντας τους οπαδούς που δεν είχαν προλάβει ακόμα να «βρουν τις θέσεις τους» στην κερκίδα και χτίζοντας παράλληλα παράδοση με τα εκτός έδρας γκολ. Η υπεροχή του Απείθαρχου συνεχίζεται καθώς όλες σχεδόν οι προσωπικές μονομαχίες είναι κερδισμένες. Περίπου στο 20ο λεπτό οι γηπεδούχοι κάνουν την πρώτη τους αλλαγή. Λίγα λεπτά αργότερα, ο γνωστός υποβρύχιος τραυματίζεται και κάπου εκεί ο παντογνώστης Μπορέλι βγάζει τα γυαλιά και ντύνει τα γάντια του. Περνά στο γήπεδο και το ματς συνεχίζεται. Ο αγώνας πάει πολύ καλά και όλα δείχνουν πως θα κρατήσουμε το μηδέν και θα πάμε στο ημίχρονο έτσι. Όμως ένα κλασσικό γκολ από στημένη φάση φέρνει την ισοφάρριση για τον Πασσαρών καθώς στην αναμπουμπούλα η άμυνα και ο Μπορέλι δεν καταφέρνουν να διώξουν τη μπάλα. Το ημίχρονο τελειώνει κάπως έτσι..

DSC00030

Το ματς ξεκινά πάλι από την αρχή αλλά οι οπαδοί ανάβουν καπνογόνα, τραγουδούν ασταμάτητα και ο Απείθαρχος με ανεβασμένη ψυχολογία από τα λόγια των προπονητών παίρνει τον έλεγχο και προσπαθεί να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα. Στο 60ο λεπτό ο γίγαντας Μπίλι-Κραψ αφήνει τη θέση του στο Χακούνα. Η πίεση συνεχίζεται και στο 68ο λεπτό ένα κόρνερ του kun φέρνει τη μπάλα στην μικρή περιοχή των γηπεδούχων όπου ο Λέβας σηκώνεται και σκοράρει ανοίγωντας έτσι λογαριασμό με τα Απείθαρχα γκολ. Ωστόσο έχουν γίνει και οι άλλες δύο αλλαγές για τον Πασσαρών. Ο Απείθαρχος στέκεται καλά στο γήπεδο, η κούραση όμως εμφανίζεται και κάπου εκεί ο Τέρι κάνει την αρχή για το 2016 αντικαθιστώντας τον Τσίλι στη θέση που θέλουμε να τον βλέπουμε, ως επιθετικό. Αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι καταφέρνουν να ακμεταλλευτούν μια στιγμή ασυνενοησίας στην άμυνά μας και φτάνουν σε νέα ισοφάρριση στο 87ο λεπτό με κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνάς μας. Όλα δείχνουν πως το ματς θα τελειώσει έτσι, αλλά τα νεύρα, σε κάποιες φάσεις ίσως δικαιολογημένα, οδηγούν τον Joe στα αποδυτήρια στο 4ο λεπτο των καθυστερήσεων με 2 κίτρινες κάρτες σε διάστημα 2 λεπτών. Τελικά η λήξη του αγώνα έρχεται με τον Απείθαρχο να πραγματοποιεί μια γεμάτη εμφάνιση που άφησε ικανοποιημένους παίχτες, οπαδούς και προπονητές.

Ραντεβού το επόμενο Σαββατοκύριακο στα ιερά χώματα του Βελισσαρίου!!!