Ο επιμένων…κάποτε…νικά!

Τελευταία Κυριακή του Γενάρη, και η Απειθαρχάρα υποδέχεται την ομάδα του Φιλαθλητικού στο κλειστό του Ε.Α.Ν.Κ.Ι. Η μέρα ξεκίνησε με τις καλύτερες προδιαγραφές μιας και το αλκοόλ έρρεε ακόμα στις φλέβες μας από το χθεσινοβραδινό παρτάκι, γεαχ! Η μπάλα, όμως, είχε άλλη άποψη. Λίγο οι αυξομειώσεις στην πίεση της μπάλας, λίγο τα έντονα χρώματά της, λίγο η θολούρα, λίγο η αντανάκλαση του ηλίου.. ε, δεν ήθελε και πολύ… Το 1ο σετ έληξε, τελικά, 5-25 υπέρ του Φιλαθλητικού.
Με μια νωχελική κερκίδα που δεν κατάφερε να δώσει παλμό στην ομάδα, τα λάθη συνεχίστηκαν με αμείωτο ρυθμό, κάνοντας την απόκτηση ενός δεύτερου σετ να μοιάζει ένα άπιαστο όνειρο. Οι κακές υποδοχές σε συνδυασμό με τις επανειλημμένες παραβάσεις στο φιλέ, είχαν ως αποτέλεσμα η ομάδα μας να μην καταφέρει να τελειώσει πολλές φάσεις. Έτσι, το σετ λήγει με σκορ 8-25, και πάλι υπέρ του Φιλαθλητικού.
Το τρίτο σετ συνεχίστηκε με το ίδιο μοτίβο. Η ομάδα του Φιλαθλητικού, με δυνατά σερβίς και πολλούς άσσους, ανέβασε το δείκτη του σκορ δίνοντάς της ένα γερό προβάδισμα. Μέσα σε όλα αυτά, τα κορίτσια μας αδυνατούσαν να διαχειριστούν την πίεση και έδωσαν εύκολα το σετ στην αντίπαλη ομάδα με σκορ 7-25.
Αν και η ομάδα με τη νέα χρονιά μπήκε πολύ δυνατά, σε αυτόν τον αγώνα δεν φάνηκε να έχει την κατάλληλη ψυχολογία και συγκέντρωση για να αναδείξει τις δυνάμεις της. Ο φόβος απέναντι σε έναν επιβλητικό αντίπαλο, αποσυντόνισε πλήρως την ομάδα οδηγώντας την, τελικά, στην ήττα.