Έγινε το «κακό»…

Απείθαρχος1312 19/01/2016

Την Κυριακή το πρωί η ομάδα μας φιλοξένησε στο Ε.Α.Ν.Κ.Ι την ομάδα Α.Σ.ΒΟΛΙΣ της Κέρκυρας. Παρά το πρωινό ξύπνημα και τη φανερώς μειωμένη παρουσία της κερκίδας , η ομάδα κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο πρώτο το της σετ στο πρωτάθλημα .

Το πρώτο σετ ξεκίνησε δυναμικά αφού πήραμε τον πρώτο πόντο και συνεχίσαμε με σταθερά σερβίς τα οποία αποσυντόνισαν την αντίπαλη ομάδα. Ωστόσο, η ΒΟΛΙΣ κατάφερε να γυρίσει το σετ επιδεικνύοντας περισσότερη συγκέντρωση και επιμονή στον αγώνα. Έτσι, το σετ λήγει με σκορ 14-25 υπέρ της ομάδας της Κέρκυρας.

Στο επόμενο σετ τα κορίτσια δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Με δυνατά σερβίς, καλή συνεργασία και παρά κάποια μικρά λάθη που έγιναν, όπως ήταν αναμενόμενο, η ομάδα προηγείται σε όλο το σετ, αποσυντονίζοντας την αντίπαλη ομάδα , η οποία χάνοντας την ψυχραιμία  δεν κατάφερε να το γυρίσει. Το δεύτερο σετ λήγει εν τέλει 25-21 και οι απείθαρχες κατακτούν το πρώτο τους σετ! Με την κερκίδα να έχει πάρει φωτιά και τον πάγκο να έχει μείνει άφωνο τα κορίτσια αγκαλιάζονται και πανηγυρίζουν τη νίκη τους.

Όπως φάνηκε όμως στο τρίτο σετ, δεν μπορέσαμε να διαχειριστούμε τη χαρά της νίκης. Δεδομένης της λιγοστής εμπειρίας μας στον αθλητικό χώρο, δεν δείξαμε στο επόμενο σετ την ανάλογη ψυχραιμία έτσι ώστε να συνεχίσουμε δυναμικά. Κουρασμένη και θολωμένη η ομάδα, χάνει την επικοινωνία της και αφήνει την ομάδα της Κέρκυρας να πάρει μεγάλο προβάδισμα, μη μπορώντας να αμυνθεί ικανοποιητικά στα δυνατά σερβίς που έκαναν οι αντίπαλες παίκτριες. Το σετ λήγει δυστυχώς με απογοήτευση , με σκορ 4-25 υπέρ της Βολίδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ που φτάνει ο απείθαρχος για πρώτη φορά , συνεχίζει με πολλά λάθη. Τα κορίτσια παρά την φανερή απογοήτευση τους και την κούραση που είχαν καταφέρνουν να πάρουν τα πάνω τους στη μέση του σετ και να παίξουν «όπως μόνο αυτές ξέρουν» προσπαθώντας να γυρίσουν το παιχνίδι. Από ότι φάνηκε, όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό για να εμποδίσει τις δυνατές επιθέσεις της Κέρκυρας και έτσι χάνουμε το σετ με 15-25.

Παρά τα λάθη που θα μπορούσαν να έχουν αποφευχθεί, η ομάδα έκανε την αρχή και κατέκτησε το πρώτο της σετ στηριζόμενη ακόμη και στη μικρή της κερκίδα. Πάμε τώρα να πάρουμε και κανένα ματσάκι για να τρελάνουμε την κερκίδα λίγο περισσότερο και να μην ξαναχάσουνε αγώνα μας ό,τι ώρα και αν είναι αυτός! Την επόμενη Κυριακή πάμε εκδρομή στο Μεσολόγγι να αντιμετωπίσουμε στις 17:00 π.μ τον Κωστή Παλαμά. Σταματημό δεν έχουμε, Απείθαρχε γερά!12540135_1173057542721987_676698521_n 12570888_1173057539388654_295742875_n 12584011_1173057536055321_242802190_n 12607149_1173057559388652_989577295_n