Μ’ έστειλε η μάνα μου ψυχίατρο…

Σάββατο απόγευμα στα Γιάννενα, ο καιρός παράδοξα ηλιόλουστος, και η Απειθαρχάρα παίζει το μεγάλο ντέρμπι με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, την Σάντα Μαρίνα! Πολύς κόσμος κατέφθασε γύρω στις τρεις στη Φωλιά του Κόρακα, το θρυλικό Βελισσάριο, τα πανό στόλισαν τα κάγκελα, η τσίκνα απ’ τα σουβλάκια διαχύθηκε στα ουράνια και οι πρώτες μπίρες ξεκίνησαν να καταναλώνονται. Όλοι έτοιμοι για τη σέντρα!

Στο πρώτο εικοσάλεπτο, η ομαδάρα μας προσέφερε πλούσιο θέαμα καθώς εισέπραξε δύο ωραία γκολάκια. Σιγά-σιγά η κερκίδα (άντε και οι παίχτες) άρχισε να ανεβαίνει και να επιβάλει το δικό της ρυθμό. Γενικά, διεξήχθη ένα δυνατό ματς, με αρκετές κόντρες και γκρίνια. Λίγο πριν το ημίχρονο, ήρθε κι ένα τρίτο παστέλι από την καλή συνεργασία του Σπαθλιάρα με τον φορ τους.

Η ανάπαυλα έφτασε πολύτιμη για την ομάδα μας. Η κερκίδα βρήκε αφορμή να ξεσαλώσει και οι παίχτες να πάρουν τις ανάσες τους. Γύρω στο εξήντα, η Κορακάρα παστέλωσε από την άσπρη βούλα με εκτελεστή τον κύριο που σταμάτησε το ποδόσφαιρο. Οι μανάδες ξεκίνησαν να στέλνουν τα παιδιά τους στον ψυχίατρο.

Η ομαδάρα πίεσε και πίστεψε πως μπορεί να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Ωστόσο, μετά από κόρνερ ο ρεφ είδε ανατροπή στην περιοχή μας και ισοφάρισε τις υποδείξεις των πέναλτι. 1-4.

Στην επόμενη φάση, ο χαρισματικός θεσπρωτός Χακούνα τροφοδότησε τον Κούν για ένα πολύ όμορφο παστελάκι. Το υπόλοιπο ματς χάθηκε μέσα σε εντάσεις, δυνατά μαρκαρίσματα, αλλά και καπνογόνα και συνθήματα της μάχιμης κερκιδάρας. Τελικό σκορ 2-4, στο αγωνιστικό κρατάμε το πάθος που έδειξαν οι παιχταράδες στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο απείθαρχος κι αν χάνει κανείς δε ξενερώνει…

Για τον ιστορικό σύλλογο μας αγωνίστηκαν οι: Δάσκαλος, Clarke, Fanis, Eli, Potere di Tyrnavos, Σπαθλιάρας, Joe, Κωτσοβόλος, Τορμπίλης, Χακούνα, Κουν (και ως αλλαγές οι Τσίλι, Andrew Lloyd Webber, Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα).

Εξαιρετική κερκιδάρα για ακόμα μια φορά, όμως κάτι μας λέει πως δε θα φτάσει τα επίπεδα της αυριανής, για τον αγώνα βόλεϊ των κορίτσαρών μας, 18.00 στη Λιμνοπούλα! Πάμε για το πρώτο σετ, όλοι εκεί!