Τι κι αν δεν το πήραμε το σετ …

Για μία ακόμη φορά η ομάδα volley του Απείθαρχου έδωσε το στίγμα της στο πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΕ. Έτσι το απόγευμα της Κυριακής (29/11/2015) μας φιλοξένησε ο Α. Ο. Φιλία Άρτας στο κλειστό του γυμναστήριο.

Ωστόσο δεν τύχαμε και «θερμής» υποδοχής! Φτάνοντας στο γήπεδο, και ενώ παίκτριες και οπαδοί περίμεναν στην κερκίδα μέχρι να τελειώσει ο αγώνας μπάσκετ που ήταν σε εξέλιξη, κάποιοι μπάτσοι έκριναν αναγκαίο να «τσεκάρουν» τα πανιά μας. Αφού θαύμασαν λοιπόν τα πανιά μας, αποφάσισαν να μείνουν να παρακολουθήσουν και το ματσάκι.

Η παρουσία αστυνομίας, όχι μόνο στην κερκίδα αλλά και στον αγωνιστικό χώρο (φαίνεται ήταν φαν του αθλήματος), μας ήταν αδιάφορη. Ο κόσμος που ήρθε από τα Γιάννενα, όπως επίσης και τα παιδιά απ’την Άρτα δε σταμάτησαν να τραγουδούν και να εμψυχώνουν με συνθήματα την ομάδα μας, από πριν ακόμη σφυρίξει ο ref την έναρξη του αγώνα.

Και κάπως έτσι αρχίζει το παιχνίδι… Το πρώτο σετ ξεκινάει με τον Απείθαρχο στο servis και το Δίμετρο Κορίτσι μας να παίρνει τους πρώτους πόντους. Η ομάδα μας μπήκε δυνατά απ’την αρχή και κέρδισε το παιχνίδι της ψυχολογίας, τόσο με τη βοήθεια της κερκίδας που για ακόμη ένα ματς ήταν εκεί να στηρίξει τα κορίτσια μας, όσο και με την προσθήκη δύο «νέων» παιχτούρων που ξεπέρασαν (τα γραφειοκρατικά και όχι μόνο) εμπόδια και ρίχτηκαν στο παρκέ. Παρά την καλή μας εμφάνιση δεν μπορέσαμε να αποφύγουμε κάποια λάθη τα οποία μας άφησαν εν τέλει πίσω στο σκορ, με αποτέλεσμα η Φιλία να πάρει το πρώτο σετ (25-14).

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Απείθαρχου ξεκίνησαν δυναμικά έχοντας αποβάλλει το άγχος και την αμηχανία των προηγούμενων αγώνων, γεγονός που μας έδωσε προβάδισμα στο σκορ. Παρόλα αυτά, τα «γνωστά» λάθη δεν τα αφήσαμε εκτος αποστολής και κάπως έτσι, αν και ανταγωνιστικές, χάνουμε και το δεύτερο σετ (25-15).

Έρχεται λοιπόν το τρίτο σετ….το «δικό μας» σετ! Τα κορίτσια μας μπαίνουν στο παρκέ με τον αέρα νικητή για να κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα…και το κάνουν! Με ένα σερί 13-2 υπέρ του Απείθαρχου, η κερκίδα έχει τρελαθεί και ο πάγκος και τα κορίτσια μας έχουν πάρει φωτιά. Οι αθλήτριες όμως του Α.Ο. Φιλία Άρτας γυρίζουν το παιχνίδι, και από 18-20 υπερ του Απείθαρχου, φτάνουμε στο 23 -23. Η ένταση και το πάθος ήταν διάχυτα, τόσο στον αγωνιστικό χώρο όσο και στην κερκίδα, και παρά το αποτέλεσμα 25-23 υπέρ των γηπεδούχων πανηγυρίσαμε την ήττα μας καλύτερα και από νίκη. Άλλωστε για εμάς το αποτέλεσμα δεν έχει σημασία. Το παιχνίδι λήγει και οι Απείθαρχες αποχαιρετούν τα κορίτσια της Φιλίας για να τραγουδήσουν συνθήματα στο ρυθμό της κερκίδας.

Τι κι αν δεν πήραμε λοιπόν αυτό το σετ…θα έρθουν άλλα!

DSC00174 DSC00178 DSC00181 DSC00194 DSC00209 DSC00216Το Σάββατο 5/12/2015 μετά το ματσάκι των αγοριών μας στη Ζίτσα, ραντεβού στο Ε.Α.Ν.Κ.Ι. στις 20.00.