Έλαμψε το άστρο των τερματοφυλάκων

Ημέρα Κυριακή και μετά την εκδρομή στην Πρέβεζα για τον αγώνα του βόλλευ η ποδοσφαιρική ομάδα του Απείθαρχου υποδέχεται την ομάδα του Νησιού, που έχει έντονο το απείθαρχο στοιχείο μιας και ο προπονητής και 2 παίχτες πέρυσι είχαν φορέσει τη φανέλα με τον κόρακα στο στήθος.

Στα πρώτα λεπτά οι αναγνωριστικές προσπάθειες έδιναν και έπαιρναν και έτσι δεν έγινε κάποια αξιοσημείωτη φάση. Στο 15’ λεπτό και σε μια φάση που δεν έμοιαζε επικίνδυνη το Νησί άνοιξε το σκορ. Θέλετε λίγο η κακοτυχία, λίγο ο απρόσμενος γιαννιώτικος ήλιος για τέτοια περίοδο, λίγο τα θολά κολυμβητικά γυαλιά του πάλε ποτέ άσσου της Προοδευτικής και έτσι έκαναν τη λόμπα του παίκτη του Νησιού να καταλήξει στα δίχτυα. Μετά τη ψυχρολουσία του πρώτου γκολ ο Σταύρος βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακά μας, προλαβαίνει και τσιμπάει ο άτιμος την μπάλα και κερδίζει την αποβολή. Ο Μπορέλι κάνει την είσοδο του με το γνωστό σύνθημα να ακούγεται από την κερκίδα περνώντας στη θέση του χαρισματικού στράικερ Tsili. Μετά από λίγο το Νησί κάνει και το 0-2 με ένα ωραίο φαλτσαριστό πλασέ στο γάμα του Μπορέλι.

Λήξη ημιχρόνου και τα κοράκια βγαίνουν αποφασισμένα να αλλάξουν τα κακώς κείμενα του πρώτου ημιχρόνου. Η αλλαγή της διάταξης σε 3-5-1 κάνει την ομάδα μας κυρίαρχη στο χώρο του κέντρου και στο 64’ έρχεται το 1-2 μετά από εκτέλεση φάουλ του ψυχρού εκτελεστή Λόγο. Βέβαια βοήθησε και λίγο ο τερματοφύλακας του Νησιού με τη λανθασμένη τοποθέτηση του. Και ενώ ο Απείθαρχος πιέζει για την ισοφάριση σε μια κόντρα το Νησί καταφέρνει να κάνει το 1-3, βάζοντας ταφόπλακα στην ομάδα μας για ένα θετικό αποτέλεσμα. Προς το τέλος του ματς γίνεται και το 1-4 το οποίο είναι και το τελικό σκορ.

Μετά το τέλος του ματς παίχτες και οπαδοί γίνανε ένα φωνάζοντας το γνωστό σύνθημα «χαράξανε με σύνορα ολόκληρη τη γη» δίνοντας έτσι έναν ευχάριστο τόνο μετά την ήττα.DSC00001 DSC00021 DSC00028 DSC00034 DSC00045 DSC00054 DSC00055 DSC00058 DSC00069 DSC00070 DSC00073