Απείθαρχο καραβάνι…

Το ηλιόλουστο μεσημέρι της προηγούμενης Κυριακής ο Απείθαρχος αγωνίστηκε στους πρόποδες του όρους Μιτσικέλι,σε ένα άκρως ποδοσφαιρικό τοπίο. Αντίπαλος ήταν η Περίβλεπτος,μια ομάδα έμπειρη και σκληροτράχηλη που στις προηγούμενες αγωνιστικές είχε καλά αποτελέσματα συνδυάζοντας τα και με καλό ποδόσφαιρο.

Ο γραφών επηρεασμένος ψυχολογικά από τον θάνατο του Αντάρτη,ενός φίλου και απείθαρχου από την μέρα που γεννήθηκε όπως συνήθιζε να λέει,αλλά και από την πετοσφαιρική πανδαισία που παρακολουθήσε λίγο νωρίτερα στο κλειστό του Ε.Α.Ν.Κ.Ι, κατέφθασε στο γήπεδο της Περιβλέπτου γύρω στο 20ο λεπτό με αποτέλεσμα να χάσει το πρώτο γκολ του αγώνα από τον ακούνα (ή χακούνα ή ακούνια). Σίγουρα θα ήταν πανέμορφο γιατί της μιλάει της μπάλας ο χιλιανός άσος. Από κει και πέρα η ομάδα στεκόταν καλά στο γήπεδο αμυνότανε αποτελεσματικά και κυνήγαγε τις αντεπιθέσεις. Σε μια από αυτές στο 41ο λεπτό,το θεσσαλικό άτι βρήκε χώρο,έπιασε έναν κεραυνό από τα 25 μέτρα περίπου,στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα και έκανε έτσι το 0-2.Στην αμέσως επόμενη φάση ένας όμορφος συνδυασμός της ομάδας έφερε το 0-3 και την διάθεση για περισσότερη μπυροποσία στις τάξεις των οπαδών. Η φάση ξεκίνησε με κούρσα του παίκτη που είναι μικρά τα σεισμόπληκτα γι αυτόν (παίξε πανκ ρε ),έπαιξε το ένα δύο με τον ροντρίγκο παλάσιο, βγήκε το άτι τετ-α-τετ μετά από την όμορφη πάσα του ροντρίγκο, σουτάρε, απέκρουσε ο τερματοφύλακας και στην επαναφορά ο πάνκης έβαλε την μπάλα μέσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην πρώτη φάση της επανάληψης, στο 48ο λεπτό, ο ακούνα (ή χακούνα ή ακούνια) έγραψε με ένα όμορφο φαλτσαρισό σουτ το 0-4. Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κάπως από την ομάδα μας,με αποτέλεσμα η Περίβλεπτος παίζοντας και πιο παθιασμένα (ίσως και αντιαθλητικά ορισμένες φορές) να προσπαθήσει να ξαναμπεί στο ματς. Στο 68ο λεπτό το σκορ έγινε 1-4 και αυτό αναπτέρωσε κάπως τις ελπιδες για τους γηπέδουχους που δεν εχοντας τι άλλο να κάνουν βγήκαν μαζικά  μπροστά. ‘Ετσι χάσανε κάποιες ευκαιρίες μετά από την επίτευξη του γκολ που θα μπορούσανε,αν σκοράρανε,να ξαναμπαίναν στο παιχνίδι. Αυτό δεν έγινε και το κερασάκι στην τούρτα ήταν ένα γκολ για σεμινάριο από την αρχή μέχρι το τέλος στο 90ο λεπτό, από τον ανθρώπο που δηλώνει ΠΑΟΚ και έρχεται με φόρμες του Άρη στην προπόνηση, γράφοντας το τελικό 1-5. Όλη η φάση με το πως ξεκίνησε από τον τερματοφύλακα πηγαίνοντας η μπάλα στον μπακ γυρνώντας με συμμετοχή όλης της ομάδας και βγάζοντας τετ-α-τετ το αμυντικό χαφ ήταν χάρμα ιδέσθαι.

Με αυτά και αυτά το καραβάνι των Απείθαρχων έφυγε από την Περίβλεπτο με τα χαμόγελα να δίνουν και να παίρνουν για την απόδοση της ομάδας. Επόμενο παιχνίδι την προσεχή Κυριακή στις 3 το μεσημέρι στο βελισσάριο με αντίπαλο τον Αετό Νήσου. Ραντεβού εκεί.

Υ.Γ Αντάρτη δεν θα ξεχάσουμε ποτέ το γέλιο σου και την καθημερινή σύγκρουσή σου με τον συντηρητισμό και την «ηθική» της κοινωνίας.Καλό ταξίδι φίλε

12235380_10207354965175434_1366723606_o 12235508_10207354963895402_1511923492_o 12236411_10207354965455441_1394284540_o