Με έντεκα δεν χάνουμε ποτέ…

1   Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος (Κυριακή 18/10), η ομάδα μας καλείται να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ στο γήπεδο της επσηπ. Ο καιρός ήταν πολύ καλός και επέτρεψε την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα χωρίς απρόοπτα όπως στο ματς με τον Πωγωνάτο.

2

Ο Απείθαρχος ξεκινώντας με μια πειραματική ενδεκάδα, κατάφερε να πετύχει το πρώτο goal του αγώνα στο 13ό λεπτό μετά απο μία προσώπικη ενέργεια του Κουν. Λόγω όμως του ότι στείλαμε μια σημαντικού μεγέθους αποστολή στη Θεσσαλονίκη στο τρίτο Antitournament  που διοργάνωσε ο σύνδεσμος του St.Pauli της Θεσσαλονίκης μαζί με την Προοδευτική Τούμπας,πίσω στα Ιωάννινα είχαμε διαθέσιμη μία μόνο αλλαγή την οποία και χρησιμοποιήσαμε 31ό λεπτό, καθώς τραυματίστηκε ο scorer μας. 4
Οι πολλές απουσίες και η ενσωμάτωση αρκετών νέων παικτών στην ενδεκάδα είχε ως αποτέλεσμα ο ΑΠΟΕΛ να φτάσει στην ισοφάριση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο 33ό λεπτό. Η στιβαρή άμυνα του Απείθαρχου υπερασπίστηκε το 1-1 για αρκετή ώρα, το παιχνίδι κατοχής όμως της αντίπαλης ομάδας απέφερε καρπούς καθώς σημείωσε τέρμα στο 75΄ και πέρασε μπροστά στο σκορ. Ακόμα και τότε η κερκίδα μας δεν σταμάτησε να φωνάζει και συνέχισε τα συνθήματα και τις επευφημίες στηρίζοντας έμπρακτα τους παίκτες της. Η απουσία των αλλαγών και η επιπλέον κούραση των τελευταίων λεπτών οδήγησε σε ένα σκληρό μαρκάρισμα με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα στη μεγάλη περιοχή του Joe γύρω στο 80΄. Η πετυχημένη εκτέλεση του πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ διαμόρφωσε το 3-1 εις βάρος του Απείθαρχου. Βαρύ σκορ όμως…..
ΑΠΕΙΘΑΡΧΕ ΟΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΣ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΠΙΣΩ ΕΜΠΡΟΣ!!!

3

PS.1. Παρόλο που η κερκίδα φώναζε «με έντεκα δεν χάνουμε ποτέ» η ομάδα δέχτηκε την πρόκληση και απέδειξε το αντίθετο…

PS.2. Respect στον προπονητή του ΑΠΟΕΛ ο οποίος πριν την έναρξη του αγώνα μας ενημέρωσε ότι ήτανε πρόθυμος να βάλει την ομάδα του να παίξει με 10 παίκτες καθώς ήξερε ότι ο Απείθαρχος σε προηγούμενους αγώνες είχε έλλειψη σε παίκτες κάτω τον 20 ετών και έπαιζε αγώνες με έναν λιγότερο.

PS.3. Όσο αναφορά την θεσσαλονίκη, κι εκεί χάσαμε παρότι είχαμε δύο ομάδες, αλλά δώσαμε ρεσιταλ κερκίδας. Α πήραμε και 2 παίχτες από την Έκρηξη (τους καλύτερους τους) και θα αγωνίζονται με το κορακάστερο στην καρδιά πλέον. Ως αντάλλαγμα δώσαμε ένα κασκόλ.