Τα δοκάρια είναι φίλοι μας!

Την Τετάρτη 21 Οκτωβρίου συνεχίστηκε το ματς με τον Πωγωνάτο από το 37ο λεπτό όπου και είχε διακοπεί λόγω της νεροποντής του παραπροηγούμενου Σαββάτου. Η ομάδα μας ξεκίνησε με 1-0 από τα αποδυτήρια λόγω του γκολ που είχε πετύχει πριν διακοπεί ο αγώνας ο Cafu υπενθιμίζοντας μας ότι αν και αμυντικός, η σχέση του με τα αντίπαλα δίχτυα είναι αξιοπρόσεχτη.
Ούτε με σέντρα, ούτε με τζάμπολ αλλά με αράουτ για την ομάδα του Πωγωνάτου ξεκίνησε το ματς. Ο διατητής είχε σταματήσει το παιχνίδι σε πλάγιο που είχε κερδίσει η ομάδα του ακριτικού Δελβινακίου κάνοντας μας υπερήφανους και υπερήφανες που το είδαμε κι αυτό με την Απειθαρχάρα μας.
Στα 8 λεπτά που υπολείπονταν και λίγο πριν μπουν οι ομάδες στα αποδητήρια, ο έμπειρος γυρολόγος των σαλονιών και πολυτέλεια για την αμυντική μας λειτουργία, το γύρισε στο handball. Χωρίς πολλά πολλά ο διαιτητής καταλογίζει την εσχάτη των ποινών, μα για τον παίκτη του Πωγωνάτου δεν έφτανε το μήκος του τέρματος στέλνοντας αργά και ανακουφιστηκά την μπάλα άουτ.
Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα μας δε μπήκε και τόσο δυναμικά, πράγμα που εκμετελεύτηκαν οι πωγωνιώτες πιέζοντας συνεχώς και δημιουργόντας φάσεις για να μην ξεχνιέται ο Μπορέλης κάτω από τα γκολπόστ. Μάλιστα εκεί που δεν έφτανε ο Μπορελίτο έφτανε το αριστερό κάθετο δοκάρι που σε δύο στιγμές στάθηκε στο ύψος του. Μια φορά δεν μπόρεσε να κάνει το χρέος του και γνωστός κρεπιέρης του κέντρου μας τιμωρεί για το κακό μας παιχνίδι και φέρνει το ματσάκι στα ίσα.
Παρόλαυτα η Απειθαρχάρα με μια υπέροχη ομαδική προσπάθεια και τελικό αποδέκτη τον Βολιώτη πάλαι ποτέ πάνκη νυν σκινά κάνει το 2-1 και τα σύννεφα πάνω από το Βελισσάριο αρχίζουν να διαλύονται, ο ουρανός γίνεαι πιο γαλανός
και τα χαμόγελα αστράφτουν ξανά στα πρόσωπα μας.
Το παιχνίδι συνεχίστηκε με την αντίπαλη ομάδα να σκληραίνει ολίγον τι τον τρόπο παιχνιδιού της και τον διαιτητή να υποδεικνύει «παίζετε» παίζοντας με την υπομονή μας και τα νεύρα μας.
Σφύριγμα της λήξης 2-1 και τρεις ξεχασμένοι βαθμοί στο σακούλι μας.

υ.γ 1 Μια χαρά μάθαμε να παίζουμε με 10 παίχτες τόσο καιρό, τι τους θέλουμε τους 11;

υ.γ.2 Τόσους Βολιώτες στην ομάδα δεν έχει ούτε η Liberta.

υ.γ 3 Να καλωσορίσουμε και όλα τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα μας αφού δεν παίζουν στόπερ. Οι μέχρι πρωίας αλκοολικές
περιπλανήσεις τους φανερώνουν ότι δεν άργησαν να μπουν στο κλίμα της ομάδας.

υ.γ.4 Καλή επιτυχία στις κοριτσάρες του βόλεϊ που το Σάββατο αποκαλύπτονται στο Αγρίνιο.