Ψηθήκαμε για το Χ

12055228_1108297009198041_1163191298_o

Κυριακή μεσημέρι, ιδανική μέρα για μπάλα! Εκτός και αν έχει 50 βαθμούς υπό σκια και ο πλαστικός τάπητας του γηπέδου έχει πάρει φωτιά…
Με αυτές τις συνθήκες λοιπόν κατεβήκαμε φέτος στον 1ο αγώνα του πρωταθλήματος της Β ερασιτεχνικής με αντιπάλους τα 46 χωριά του Ζαγορίου (Πανζαγορισιακός), στο γήπεδο της επσηπ. Παρόλο την ανυπόφορη ζέστη, η κερκίδα ανάβλυζε δροσιά, βοηθώντας Το Κοράκι να πετάει πάνω από τα αναμμένα κάρβουνα και να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα. Με πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας, συνέχεια της περσινού τίκι τάκα, οι ευκαιρίες δεν άργησαν να έρθουν. Πιο συγκεκριμένα στο 18’ η αριστερή πτέρυγα της ομάδας διασπά την αντίπαλη άμυνα και ο μεγάλος Λόγο ανοίγει λογαρισμό, 0-1. Ο μικρός Λόγο, σκασμένος από τη ζήλια που έβαλε γκολ ο μεγάλος αδερφός του, αποφασίζει να στρέψει τα φώτα πάνω του και σκοράρει και αυτός 11 λεπτά αργότερα, 0-2 (..την πάσα βέβαια την παίρνει από τον μεγάλο του αδερφό). Εκεί κάπου (30ο λετπό) ξεχνάμε πως έχουμε άλλο ένα τέταρτο μπάλα και ανυπομονούμε να σβήσουμε τη δίψα μας στα αποδυτήρια. Κάτι που προφανώς δεν άφησαν ανεκμετάλλευτο οι αντίπαλοι και σε 2 ανύποτπες φάσεις, ένα κόρνερ και ένα λάθος της άμυνάς μας, κατάφεραν να φέρουν το μάτς στα ίσια, κόντρα στη μέχρι τότε ροή του ματς, 2-2(39’ & 41΄).

12022108_1108296629198079_1369205883_o

Ημίχρονο. Φέρτε κανά κουβά με παγάκια γιατί δεν μας βλέπω καλά….

Πάμε για τα επόμενα 45 λεπτά. Σαν να μην έγιναν ποτέ. Σκασμένοι από τη ζέστη, το να βάλουμε 3ο γκολ μας φάνηκε βουνό. Φλύαροι σαν ομάδα, χωρίς καθαρό μυαλό και με πολλές ατομικές ενέργειες, σταθήκαμε τυχεροί γιατί τα Ζαγόρια σημάδεψαν δυο φορές το κάθετο δοκάρι του Μπορέλι. Αυτά, λήξη αγώνα.

Χειροκρτοτήματα και αλληλεπρίδαση με την κερκίδα… Μπάνιο στα αποδυτήρια και αποθεραπεία με μπύρες έως τις πρώτες πρωινές ώρες. Πονεμένα πόδια, πονεμένη και η τσέπη από το αποτέλεσμα. Πληρώσαμε τον Χ-ιαστό…