ΑΝΘΕΚΤΙΚΟΣ ΣΑΝ ΜΑΡΜΑΡΟ

ecsx2yq1hav5ro7dxcdd

Κυριακή 22 μαρτίου, ώρα 16:00, το μέρος Βελισσάριο. Ο Απείθαρχος καλείται να δώσει το εικοστό δεύτερο παιχνίδι του στα πλαίσια του πρωταθλήματος, υποδεχώμενος τον Ηπειρωτικό Μαρμάρων,την ομάδα του ομώνυμου χωριού. Η προσέλευση των οπαδών στο γήπεδο άρχισε πριν την έναρξη του αγώνα. Τα πολιτικά πανό της ομάδας άρχισαν να κάνουν την εμφανισή τους στη κερκίδα. Όλα έδειχναν έτοιμα για να ξεκινήσει το ματς εκτός από κάτι…Λίγο η αλλαγή τοποθέτησης της ψησταριάς, λίγο το ψιλόβροχο, λίγο το σαββατιάτικο χανγκ όβερ, αποσυντόνισαν τους παίκτες μας οι οποίοι μπήκαν να παίξουν, πράγμα που έγινε αντιληπτό απ το 2ο κιόλας λεπτό ,οπου ο Απείθαρχος βρέθηκε πίσω στο σκορ. Έτσι,αφού το κλίμα έχει ψυχρανθεί, στο 8ο λεπτό έρχεται και δεύτερο γκολ από πλευράς Ηπειρωτικού ,το οποίο κάνει το έργο της ομάδας μας πιο δύσκολο. Ησυχία στο καμίνι..Σε μια προσπάθεια ανασυγκρότησης κι έπειτα από τα σοκ που έχουν πρηγηθεί, οι προπονητές- εγκέφαλοι της ομάδας, αρχίζουν τις αλλαγές τακτικής. Οι αλλαγές αυτές και η παραπάνω προσπάθεια των παικτών για βελτίωση της απόδοσης επέφεραν καρπούς, καθώς στο 20 ΄κι έπειτα από σφύριγμα για πέναλτυ υπέρ μας ,ο φορμαρισμένος στράικερ της ομάδας Σταύρος, έκανε το καθήκον του εκτελώντας εύστοχα από τα 11 βήματα. Εννέα λεπτά αργότερα,ύστερα από ωραία συνεργασία των παικτών η μπάλα έφτασε στα πόδια του ψύχραιμου Κουν, ο οποίος με τη σειρά του έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Κι εκεί που τα πράγματα έδειχναν να παίρνουν το δρόμο τους,μια περίτεχνη ενέργεια έξω από τη περιοχή κι ένα πανέμορφο τελείωμα της φάσης,άφησαν άναυδους τους αμυντικούς μας και τον απείθαρχο τερματοφύλακα ο οποίος ήταν πολύ δύσκολο να αντιδράσει. Ο Απείθαρχος που είναι γεννημένος για τέτοιες καταστάσεις, έδειξε να μην τα παρατάει κι επέμεινε,ώσπου στο 40΄ ήρθε ξανα η στιγμή της ανακούφισης απ τον συνήθη ύποπτο πλέον Σταυριάνο! Με την άψογη αντιμετώπιση κάποιων μικροεντάσεων που προκλήθηκαν στον αγωνιστικό χώρο, οι ομάδες κατευθύνθηκαν ισόπαλες στα αποδυτήρια με ένα σπάνιο αποτέλεσμα για πρώτο ημίχρονο 3-3.

Καθώς οι ομάδες μπήκαν στο γήπεδο για το δεύτερο ημίχρονο,το κλίμα άρχισε να ζεστένεται από άποψη κερκίδας, εφόσον υπήρξε η απαραίτητη κατανάλωση μπύρας και κρέατος.. Πολύ νωρίς ο Απείθαρχος έδειξε τις προθέσεις του μπαίνοντας στον αγώνα με ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο απ αυτό στο πρώτο ημίχρονο , πίεσε ψηλά, κυνήγησε φάσεις, κυκλοφόρησε τη μπάλα μ αυτό τον δεξιοτεχνικό τρόπο που μόνο αυτός ξέρει. Οι αλλαγές από τους προπονητές συνεχίστηκαν .Φτάνοντας μ αυτό τον τρόπο στο 55, ο διαιτητής εντοπίζει την παράβαση του αντίπαλου αμυντικού με το χέρι μες στην περιοχη και δείχνει ξανά το σημείο του πέναλτυ. Ο ίδιος παίκτης από την άλλη πλευρα του γηπέδου,σημαδεύει και πάλι σωστά και γράφει το 4-3, σημειώνοντας έτσι το πρώτο του χατ τρικ με τη φανέλα του Απείθαρχου. Σε μια προσπαάθεια διατήρησης του αποτελέσματος, οι ρυθμοί έπεσαν οι παίκτες εφησυχάστηκαν από το αποτέλεσμα και η ομάδα των Μαρμάρων βρήκε διαδρόμους να απειλήσει όμως βρήκε απέναντι της τον νεοεισερχόμενο στο ματς τερματοφύλακα ο οποίος απέδειξε γιατί όταν πιάνει τη μπάλα όλοι φωνάζουν πως ξέρει αυτός… Ο αγώνας ευτυχώς δεν πήρε κάποια άλλη τροπή και το τρένο συνέχισε να πατά σταθερά στις ράγες του..

Ύγ1:     Συγγνώμη για την καθυστέρηση της δημοσίευσης του άρθρου,αλλά αντιμετωπίζαμε προβλήματα στα γραφεία τύπου της ομάδας.

Υγ2: Η ψησταριά να επιστραφεί στην κανονική της θέση για να είμαστε πιο ζεστοί στη κερκίδα!!..