web8-Τσαφ Τσουφ
-Έρχεται τρένο;
-Όχι, ο Απείθαρχος!

Αυτή η συζήτηση επικρατεί από το Σάββατο 22/11 και μετά στην ποδοσφαιρική κοινότητα των Ιωαννίνων μετά την επικράτηση του
του Απείθαρχου με 1-0 με την Α.Ε Γιάννενα στο γήπεδο του Βελλισαρίου.Ένα καλό ματς, με καλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να μην σταματούν να τρέχουν και να προσπαθούν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Πιο αναλυτικά,ο Απείθαρχος γνώριζε ότι είχε να αντιμετωπίσει μια δύσκολη ομάδα που βρίσκεται βαθμολογικά κοντά στην κατάταξη του πρωταθλήματος και μπορούσε να γίνει αρκετά επικίνδυνη και αυτό φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του ματς όταν από μια κόντρα, η Α.Ε δημιούργησε συνθήκες για γκολ χωρίς όμως να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα του Απείθαρχου.Στη συνέχεια οι παίχτες του Απείθαρχου πίεσαν αρκετά και έτσι δεν έδωσαν την ευκαιρία στην Α.Ε να απειλήσει σχεδόν καθόλου.Αντίθετα οι γηπεδούχοι γνωρίζοντας καλύτερα το γήπεδο και τις «ανωμαλίες» του, απείλησαν αρκετά από στημένες φάσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το μηδέν.
Στην επανάληψη, μη προλαβαίνοντας να (ξανα)ζεσταθούν οι παίχτες ήρθε η λύτρωση για τον Απείθαρχο. Μετά από μερικά τριγωνάκια απο τα αριστερά και σε συνδυασμό με την ασυνεννοησία της άμυνας της Α.Ε , ο «kun» σημαδεύει στο πρώτο δοκάρι τον «πάρε βάλε» striker του απείθαρχου και εκείνος δεν δίστασε να κάνει το 1-0. Από εκείνο το λεπτό και μετά ο απείθαρχος πίεζε όλο και περισσότερο δημιουργώντας πολλές υποσχόμενες φάσεις για γκολ αλλά η επιθετική γραμμή του είχε άλλα σχέδια. Στη συνέχεια τα τελευταία 10′ λεπτά του ματς έγιναν «ροντέο». Η μπάλα ακουμπούσε έδαφος μόνο για τα ελεύθερα και καθώς οι παίχτες του Απείθαρχου είχαν κουραστεί από την συνεχή πίεση που ασκούσαν, στο 88′ από μία ψηλή μπαλιά των φιλοξενούμενων και την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων λίγο έλλειψε να κάνουν την εμφάνιση τους τα γνωστά «φαντάσματα» του Βελισσαριου, καθώς ο επιθετικός έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Λίγο αργότερα ακούστηκε και το τελευταίο λάκτισμα του διαιτητή και παίχτες και οπαδοί πανηγύρισαν μαζί μια σημαντική νίκη που τους ανέβασε βαθμολογικά αλλα και ψυχολογικά. Επόμενο ραντεβού στα ψηλά και κρύα Μάρμαρα με την τοπική ομάδα ,στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής.

ΥΓ1: Χωρίς πολύ φωνή οι οπαδοί του Απείθαρχου, αλλά παρόντες για άλλη μια φορά!

ΥΓ2: Νέο τμήμα προπόνησης ειδικά για τους οπαδούς ανακοίνωσε ο Απείθαρχος μήπως και καταφέρουν να βάλουν κανά γκόλ στο half time show!

ΥΓ3:΄Ημασταν σαφείς ποιοι είναι ευπρόσδεκτοι στο γήπεδο και ποιοι όχι!web7web2